| pufulete2021 a întrebat:

Bună,frigiderul meu îngheață dar nu răcește, care ar fi cauza?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

A ramas probabil cu usa deschisa, a facut gheata pe gurile de aer rece pe care intra aerul in frigider si le-a astupat, acum neavad cum sa mai raceasca.

Recomand sa-l scoti din priza pentru 24 de ore si sa-l lasi larg deschis, ca sa se topeasca gheata care s-a format ca dopuri pe instalatie, dupa care sa-l repornesti.

Nu uita sa pui carpe sau prosoape absorbante pe jos, chiar sub frigider, ca sa adune toata apa care se scurge din el.

| mihai69 a răspuns:

Lipsă freon.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Greu de spus.
Unele au doua circuite de racire, unul la congelator si altul la frigider. Am vazut chiar si cu doua motoare, probabil unul pentru frigider si unul pentru congelator. Deci, in functie de model, pot fi diferente.
Umbla putin la termostat, poate el s-a defectat, si nu mai cupleaza cand trebuie. Termostatul este chiar butonul de reglaj din interior. Da-l pe 4-5 sau ultima treapta.
Eventual pune un termometru in frigider, si vezi daca macar merge motorul nonstop, cand e cald inauntru. Temperatura frigiderului ar trebui sa fie de vreo 3-6 grade.

| relian a răspuns:

Adica congelatorul functioneaza, dar nu si frigiderul, voiai sa spui.

So fi defectat termostatul, ventilatorul care baga aer in partea aia.Dar daca nu pleaca, nu sufla aer in frigider atunci e de la termostat, nu da ala comanda, ar fi defect.

Daca totusi sufla aer in frigider, partea doar rece ce spui, mai bine chemi un meserias, oricum nu rezolvi chestiile astea pe net, nici daca te-ai pricepe nu ai putea rezolva tu, pentru ca nu ai piese, tot la cei care se ocupa ajungi, asa ca poti suna, chema pe cineva, macar sa diagnostigheze.

In general cand un frigider se defecteaza, viata lunga nu prea mai are, asta daca este o defectiune, asa poate fi si altceva, ceva garnitura ciupita, ingtra aer mereu nu-i rce inautru si altele genul asta.