| Karinakari99 a întrebat:

Imi dati si mie niste retete de prajituri usoare?

Răspuns Câştigător
| Lauravril a răspuns:

Inghetata cu iaurt si lamaie
• 4 portii
• 6 ore
Ingrediente
• 1, 5 kg iaurt natural
• 250 g zahar pudra
• o lamaie si jumatate
• 200 g iaurt natural
• 300 g faina
• 1 plic praf de copt
• 250 g capsune
Preparare
1. Bati iaurtul natural cu zaharul pudra pana se omogenizeaza.
2. Dai coaja de lamaie pe razatoarea mica, o adaugi In iaurt Impreuna cu zeama, torni compozitia Intr-un vas si dai amestecul la congelator pentru 5-6 ore.
3. O aduci la masa presarata cu razatura de lamaie si daca Iti place combinatia dulce-acrisor, Ii poti pune cateva picaturi dintr-un topping dulce.

3 răspunsuri:
| DewMountainDew a răspuns:

Buna! daca ai nevoie de ceva retete de torturi sau prajituri sau tot felul de mancaruri, intra pe google si scrie torturile lissei si vei vedea ca o sa gasesti si retete simple si grele...

| luisika a răspuns:

Budinca la plic...cel mai usor de facut.eu maninc app in fiecare zi...

| Lauravril a răspuns:

Saratele
Ingrediente folosite
1/4 kg grasime
2 oua
1/4 kg lapte
1 lingurita sare
1 praf de copt
faina
Mod de preparare
Se bat ouale, se pune grasimea, se adauga laptele, sarea si praful de copt si apoi faina. Se intinde foaia, se unge cu ou batut, se taie si se pune la cuptor. Se servesc reci.