| pheno94 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine va rog care va pricepeti ca nu inteleg de ce masina mea de spalat(indesit) nu baga apa calda in masina/nu incalzeste apa adica este setat pe temperatura 90 de grade sa zicem dar este rece. Mentionez ca am centrala pe gaze iar centrala nu ramane la o temperatura anume de ex.40 de grade ori creste/ori scade cand dau drumu la robinet si la un moment dat dupa 2 minute de folosire de apa calda vine rece gheata. Sfatuiti-ma/lamuriti-ma si pe mine.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Masina este cu incalzire proprie si am avut dreptate cu cele doua defectiuni de mai sus. Nu este arsa siguranta ca n-ar merge (eu n-am zis asa ceva). Siguranta are rolul de protectie electrica pentru intreaga masina si atunci n-ar mai functiona restul de programe. Poate fi arsa rezistenta (cea care incalzeste apa) sau dusa placa de comanda. Daca este in garantie nu aveti decat sa apelati cat mai repede la service. E mai bine s-o reparati in garantie decat dupa. Conform cartii trebuie sa vina ei acasa sa ti-o repare sau s-o transporte la service daca n-o pot face pe loc. In aceste conditii nu vad de ce te cramponezi sa suni la ei? Nu te costa nimic si mai mult, repararea ei acasa poate duce la pierderea garantiei. Atentie! La predare in garantie sa nu le dati factura in original ci o copie. Garantia sa pastrezi o copie dupa ea. Aia trebuie in original sa mearga la ei.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu ce masina ai tu (era bine daca scriai modelul) dar sunt anumite masini automate care nu incalzesc apa (au doua intrari pentru apa in spate) si atunci se ia apa calda din sistem. Daca nu este cu doua intrari atunci poate fi arsa rezistenta de incalzire sau placa de comanda nu da comanda de incalzire. In ambele cazuri trebuie contactata o firma de reparatii: tel=0728 400 401 sau 0726 400 404. Daca nu este in garantie poti contacta orice firma de reparatii, locale.

| pheno94 explică (pentru Salontanul):

Modelul este IWSC51051. Nu stiu daca este masina cu 2 intrari ca nu ma pricep masina am achizitionat-o in aprilie 2016 si este in garantie masina. Nu cred ca este arsa siguranta, 1 intrare pentru apa este instalata, iar in spatele ei sus mai este o gaura dar nu stiu daca are legatura. In manualul de utilizare scrie legaturi hidrice presiune max si presiune min. As vrea sa le rezolv singura, daca nu apelez la o firma spusa de dvs.

| Salontanul a răspuns (pentru pheno94):

Masina este cu incalzire proprie si am avut dreptate cu cele doua defectiuni de mai sus. Nu este arsa siguranta ca n-ar merge (eu n-am zis asa ceva). Siguranta are rolul de protectie electrica pentru intreaga masina si atunci n-ar mai functiona restul de programe. Poate fi arsa rezistenta (cea care incalzeste apa) sau dusa placa de comanda. Daca este in garantie nu aveti decat sa apelati cat mai repede la service. E mai bine s-o reparati in garantie decat dupa. Conform cartii trebuie sa vina ei acasa sa ti-o repare sau s-o transporte la service daca n-o pot face pe loc. In aceste conditii nu vad de ce te cramponezi sa suni la ei? Nu te costa nimic si mai mult, repararea ei acasa poate duce la pierderea garantiei. Atentie! La predare in garantie sa nu le dati factura in original ci o copie. Garantia sa pastrezi o copie dupa ea. Aia trebuie in original sa mearga la ei.

| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Eu cred ca rezistenta de încălzire a mașini trebuie schimbata cred ca e defecta ori nu e conectată

| pheno94 explică:

Va multumesc pentru. ajutor! Voi apela la un service!