| Piţulescu_George_1987 a întrebat:

Bună seara. Care este motivul pentru care se aude un sunet de bolboriseală în spatele frigiderului? Am curăţat şi acea tăviţă din spate, dar nu era neapărat cazul, pentru că nu avea multă mizerie...

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ori numai are freon, nu ai spus daca frigiderul congelatorul mai îngheață, sau a doua cauza ar putea fi defecta priza in care l ai bagat, scoate l din priza si pune l in alta schimba priza aceea cu una nouă, ca ar putea face scurt priza si i ei foc, nu este de joaca cu frigidere masini de spalat sau fiare de calcat, astea produc incendii. Pentru frigidere si masini de spalat sunt necesare prize cu împămintare si sa nu prelungesti firele de la cablul de alimentare al frigiderului sau al masinii, daca este defect cablul suni la un servis reparatii frigidere si vin ei cu cablu original si il înlocuiesc, daca este stecherul defect acela il poti schimba tu, tai stecherul original si cumperi un stecher de la electrice cu împamintare pentru frigider, si firul verde cu galben este masa care vine in șurubul din mijloc al stecherului, iar firele albastru si maro sunt fază si nul sau plus si minus, albastru este faza plusul, si maro este minusul sau nul. Succes.

| Piţulescu_George_1987 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu prea mai îngheaţă. De vreo 2 săptămâni face aşa şi am zis să îl oprim şi să se dezgheţe tot, apoi să punem totul înapoi şi să îi dăm drumul. Sertarele de la congelator nu au pic de gheaţă acolo. Despre prize. Dacă este pornit şi face acel sunet, înseamnă că primeşte curent.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Piţulescu_George_1987):

Atunci este motorul defect trebuie schimbat motorul, sau termostatul.