| raul93 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu ceva. Am de facut cam 100 de clatite pentru ca maine voi avea foarte multi musafiri. Imi puteti spune va rog cam ce cantitati de ingrediente sa folosesc

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din reţeta de la linkul următor se obţin cam 18 clătite - deci, înmulţeşti TOATE ingredientele cu 6!

Vezi reţeta la linkul :
http://www.retetecalamama.ro/......atite.html

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru. 10 clatite
250 ml lapte
3 oua
60 g unt sau margarina
125 g faina
20 g zahar
arome

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Este foarte simplu.Stabilesti numele de clatite pentru fiecare musfair in parte, inveti reteta si inmultesti ingredientele ca sa aiba fiecare la fel d e mult.Ai 9 musfafiri? Vezi ce ingrediente iti trebuie pentru vreo 9 clatite si inmultesti cu musafirii. Evident trebuie sa acorzi multa atentie ingredientelor si daca nu esti sigur inmultesti cu mai mult.Iti trebuie 2 oua pentru o portie=18 oua sa.md

| ÎngerCretin a răspuns:

Cu 3 oua, 600 ml de lapte/apa si cam 700gr de faina alba fac aproximativ 10-12 clatite dar destul de mari (mai mari decat o tigaie normala). Cu aceasta cantitate si cu o tigaie medie, ti-ar iesi aproximativ 15-20 clatite. Restul e matematica

| Toutui a răspuns:

Wow, eu de obicei iau 1 lingură mare de făină, plină pentru o clătită, zahăr zic să pui 5-6 linguri mari tot atatea galbenusuri de ou, vreo 3 plicuri de zahar vanilat, iar lapte sau apa minerala pana se face aluatul cum trebuie sa fie, eu adaug si zeamă de lămâie dar nu foarte multă.

| Andutzu01 a răspuns:

Se pune faina,oua, lapte, mirodenii, esenta de rom, zahar si apa minerala. Salut!