| Cristina_Luciana_1985 a întrebat:

Stiti cumva daca tavita pentru colectarea apei situata deasupra, motorului frigiderului, poate fi inlocuita cu alt recipient? Si inca ceva. Aceasta tavita ajuta la racirea motorului?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In aceea tavita se scurge apa de condens din interiorul frigiderului, sa nu inghete inauntru.
Poti pune in loc orice recipient asemanator, rolul tavitei fiind doar sa se adune in ea apa si sa se evapore, fara sa se scurga pe podea.

| xerxes1 a răspuns:

Ajuta si la racire deoarece apa se evapora cu absorbtie de caldura.Dar nu este esential.
Se poate pune oricum si un alt recipient sau un furtun care da apa afara ca la aer conditionat.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Daca este lipsa se poate inlocui cu altceva ca sa nu curga apa pe motor. Nu ajuta la racire, e pozitionata acolo pentru ca apa sa se evapore mai usor ajutata de caldura degajata de motor.

| udrescuf a răspuns:

Salut, da ajuta la racirea motorului pentru ca acea apa rece se punde deasupra motorului si motorul se raceste, da poate fi inlocuit si cu alt recepient dar unul cu prprietati egale cu cu cea originala.

| Cristina_Luciana_1985 explică:

Intreb pentru ca s-a spart si vreau sa stiu daca pot sa o inlocuiesc.