| Bibyyyyyyy89 a întrebat:

Buna.
Stiti daca se poate repara un pulover de casmir?
Am primit "ajutor" in treburi casnice si a fost bagat la masina de spalat si s-a micsorat.
Multumesc

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"Samponul pentru bebeluși poate ajuta de fapt să readucă puloverul tău preferat la dimensiunea standard. Poate părea ciudat să folosești șampon pentru bebeluși pentru a reface un pulover micșorat, dar, deoarece este menit să fie suficient de delicat pentru părul unui bebeluș, poate ajuta și fibrele delicate de lână.

Potrivit CNET, procesul este simplu: înmuiați puloverul într-o găleată de apă rece cu șampon pentru copii timp de 30 de minute. Odată ce timpul a expirat, întindeți cu grijă puloverul la dimensiunea inițială și lăsați-l să se usuce la aer. Fibrele vor fi libere și elastice, dar ai grijă să nu întinzi prea mult articolul, altfel va avea un aspect deformat.

Șamponul pentru copii poate funcționa pentru majoritatea puloverelor cu fibre moi, cum ar fi bumbacul, cașmirul sau lâna. Dar, dacă puloverul nu revine la cum era la început, atunci fibrele ar putea fi prea strânse pentru a se relaxa din nou.

Dacă puloverul și-a recăpătat forma, puteți continua să le spălați cu șampon pentru bebeluși, dar numai dacă sunt spălate manual. Atunci când rufele sunt spălate cu șampon în mașina de spălat, se pot crea prea multe bule, ceea ce face dificilă eliminarea lor și curățarea corectă a hainelor".

sursa:
https://adevarul.ro/......21452.html

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Arunca l, numai ai ce sa i faci

| relian a răspuns:

Daca sa miscorat dal cuiva pe masura sal poarte, tu la revedre, din mic nu mai poti face mare laughing
Nu s-a micsorat ca l-ai bagat la masina de spalat, s-a micsorat ca asa se intampla cu unele fibre daca sunt bagate la apa calda sau la caldura.
De revenit nusi mai revin nici cu aghiazma, le poti da si cu tamie, la revedere.
Ce spune tanti Violeta e pistol cu apa, auzi le speli cu sampon de copiii, asa si cei face samponul ala, odata ce fibra sa strins?
Nui face nimic, nici macar nul spala bine laughing
Alea sunt povesti.Asa se intampla cand ai haine ieftine, nu-s prespalate sau materialul inainte dea fi croit nu-i spalat, aia folosesc asa, fac haine, cand le speli la revedere, le d ai celor de gradinita laughing

Am avut si eu asa un tricou odata l-am spalat de vreo 2 ori, se facuse pentru copii de gradinita.
Am avut ceva pantaloni scurti de asta de blugi, bumbac 100% de nu i-am spalat de vreo 10 ori, cu apa fiarta, i-am uscat cu aer fierbinte, erau mari si voiam sa-i fac buni pentru mine, mi-au placut si nu mai gaseam, nici deal dreacu nici un mm nu sau micsoarat, i-am dat altcuiva sai poarte caruia ii veneau.

Sunt unia care folosesc fibre, material care este supus inainte de a fi croite la astfel de tratamete pentru ca omu sa le poarte, nu doar odata si apoi sa le dea la copii, sa le poarte pana le rup.

A avut si eu ceva de lina cindva undeva, tot asa plover, dar l-am spalat de N ori si asa o ramas laughing banui ca a fost lina spalata, fiarta inainte habar nu am.
Chestia este ca prea multe discutii pentru nimic pr un prapadit de pulover care auzi, folosit la treburi casnicie., pfff pai tu folosesti lucruri de lina la treburi casnice laughing foloseste bumbac sau fibre sintetite, ceva mix bumbac cu polistiren alea tin mai bine, nu intra la apa, daca is 60x40 sigur nu vor intra la apa si te tin si mai mult timp.

Auzi plover din casmir faci treburi prin casa laughing ca si cum lucrez in constructii ma imrac cu tricou de lina

| Bibyyyyyyy89 explică (pentru relian):

Am spus ca am fost ajutata la treburi casnice? Aduca soacramea l-a bagat la spalat impreuna cu alte haine
Bineinteles ca nu fac treaba prin casa in pulover de 400 lei?

| c4nd4leante a răspuns:

Nu se mai poate repara.