| WeirdVampire a întrebat:

Sunt fata, am 17 ani,dau bacul anul asta, si familia mea a luat-o razna.Erau nebuni demult,dar s-a acutizat. Bunica mea,care toată viata a fost o femeie rea,zgârcită,care niciodată nu m-a vrut pe mine pt ca nu prea l-a suportat pe tata, a luat-o razna cu capul.Deci,cand mama l-a cunoscut pe tata si era însărcinată cu mine, bunica a dat-o afara din casa.Plus ca ea are bani multi de la tatăl ei,si bijuterii din aur,si din cauza ca ea nu a vrut un nepot,nu mi-a dat niciodată nimic, nici nu a stat cu mine cat eram mica.La 12 ani am stat o singura săptămana la ea la insistentele ei,si m-a dat afara din casa din cauza ca ne-am certat de la Mircea badea de la televizor ca eu sustineam ca e simpatic si spune glume,iar pe ea o deranja ca spunea de Basescu, deși i se explica cat rau a făcut Basescu ea tot il iubea.Plus ca mai nou a spus psihologul ca trebuie internata la sanatoriu pt ca a luat-o razna cu capul,spune ca vecinii din bloc vor sa o omoare,ca vecinul o asculta prin priza,ca o femeie ii cânta prin priza,si ca femeia de servici ii fura banii.Dar ea nu vrea sa fie internata pt ca zice ca daca o internam, ii luam casa.Plus ca a depozitat banii la banca fara sa ii spună mamei,si apoi a spus forțata de ea, si imi e sa nu fi furat casierele.Plus ca imi e ca bijuteriile din aur sa nu le fure cineva din bloc.Eu una fac 18 ani in noiembrie si vreau ca sa mi se dea tot ce mi se cuvine,bani,bijuterii,plus sa o interneze si nu sa vândă apartamentul,ci sa ma mut eu in el,pt ca nu mai suport sa stau in Baneasa langa fițosi plini de bani,eu vreau sa stau in Berceni unde m-am născut si unde am prieteni, si unde tot din cauza ei nu am mai călcat de 3 ani.Plus ca am un prieten si vreau sa împart totul cu el. Tata ma înțelege,dar proasta nu stie sa se impună in fata nebunei.
Plus ca recent m-am certat cu mama din cauza ca in vara m-am împrietenit cu o fata de etnie roma,si recent i-am cumpărat bomboane, iar mama mi-a făcut scandal pt ca am îndrăznit sa dau banii ei ca sa ii cumpăr ceva unui copil de etnie roma.Intelegeti,problema ei era etnia fetei,nu banii dați.Iar acum orice discutie avem,ea o tot tine langa cu fata de etnie roma,deși relaționarea mea cu acea fata nu are legatura absolut deloc cu discuțiile noastre? Cum sa fac sa pot lua înapoi tot ce mi se cuvine, ca dupa ce intru la facultate sa nu mai depind de ei? Plus ca am si eu o întrebare:Ce părere aveți? Voua Vi se pare normal?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand tu n-ai ce lua, nu ai nici un drept la averea bunicii tale.
Mostenitoare este mama ta (daca este singura la parinti) si fratii/surorile ei (daca are).
Tot mama ta poate s-o interneze pe bunica, bineinteles la recomanadarea unui psihiatru.
Nu este tocmai normal, dar se mai intampla in unele familii.

| katy a răspuns:

Urmatorul mostenitor dupa bunica ta, e mama ta.tu nu prea ai ce face.consulta-te si cu un avocat, dar din ce stiu eu, inca nu ai drepturi.trezeste-o pe mama ta la realitate, fa-o sa constientizeze ca parintii lucreaza pentru copii si spune-i ce iti doresti si ca totul depinde de ea.ea te poate face mostenitor pe partea ei de avere care ii revine de la bunica ta.

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, nu ti se cuvine nimic, pentru ca nu sunt ale tale si nu sunt platite cu bani din munca ta.
Legal, sunt ale bunicii pana la moartea ei. daca ea doreste sa dea ceva, este dorinta ei, daca nu, nu aveti ce face pana nu moare!
cred ca tu ai o problema cu posesiunea, si trebuie s aintelegi ca LEGAL nu ai nici un drept asupra unor bunuri care nu le-ai castigat tu prin munca legala, nu-s pe numele tau si nici nu ai acte de mostenire sau posesiune pe numele lor.
Invata sa repsecti propietatea altuia si sa accepti ca, tu nu ai nimic al tau, esti minor si esti sub tutela parintilor pana la majorat, cand poti sa-ti iei traista in bat si sa pleci sa-ti castigi existenta.
Conform legii, al tau este doar ceea ce ai cumparat pe numele tau cu bani proveniti din munca ta.
Nu poti impune cuiva sa-ti dea ceva doar pentru ca vrei tu, asta este doar in imaginatia ta, nu si legal.

| WeirdVampire explică:

Pai unchiul meu este un leneș si mama nu e in stare sa se impună.

| WeirdVampire explică:

Eu nu am niciun drept, dar mama are si nu se impune.Si problema sunt discuțiile aferente.Ea nu are nici o inițiativa si nu își cere drepturile care i se cuvin.Ce o sa facem? O sa ne uitam Forever lung la ce e al nostru? Nu e normal, nu e vorba de posesiune aici.