| MykpopAddiction a întrebat:

Am un penar din material, iar din greșeală am lăsat picul fără capac și s-a pătat... pot sa îl spăl? Se va întinde pe toată suprafața penalului dacă este din material sau se va duce toată culoare penalului? Penarul e fin, din material, cu o trupa (BTS).Va rog ajutor

4 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Baga-l in masina de sapalat ca nu pierzi nimic.

| colleonu a răspuns:

Ai putea incerca sa pui detergent praf pe pata, sa il lasi vreo 10 minute, si pe urma sa freci bine cu o cârpă. Nu stiu ce material e si nu garantez ca nu iti "va duce culoarea"...

| WhiteLife a răspuns:

Pune Vanish or el și freacă puțin, vezi daca se împrăștie cerneală, daca nu, atunci lăsat-o câteva minute și apoi pune-l la mașina de spalat. Eu am un penar din material textil pe care îl folosesc de aproximativ 7 ani și îl spăl o data pe an la mașina de spălat, nu a avut pete vizibile (oricum e negru) și încă rezista, nu s-a dezmembrat încă.

| Gabriel9707 a răspuns:

Ok, am o metoda mai ciudata sa spun asa, dar merge. Prima data tamponeza penarul cu o carpa uda dupa care ai nevoie de fixativ, dai un jet-doua si o sa vezi cum pata dispare. Dupa care mai tamponezi cu carpa uda si ar trebui sa dispara.