| anonim_4396 a întrebat:

Buna fetelor? A uscat cineva dintre voi frunze de patrunjel, leustean, telina etc? Pentru iarna? As vrea sa imi explicati si mie procedeul. Multumesc.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fetele se usuca singure, cu timpul. big grin

Verdeturile se spala bine, se leaga buchet cu o sfoara (de legat borcane) si se atarna la uscat pe o sarma, unde circula bine aerul, dar sa nu le bata ploaia sau soarele direct.

Daca vrei uscare mairapida, le poti pune pe gratarul din cuptorul aragazului, la 50-60 grade, cu usa deschisa, timp de mai multe ore.

| darrio2007 a răspuns:

Le pui pe hartie la uscat.

| NLS a răspuns:

Fie in borcane, in saramura (multa sare, apa se va lasa de la sine cata trebuie).
Fie iei coli albe de hartie, (NU de ziar, caci tusul folosit contine plumb si alte chimicale), si intinzi frunzele pe ele, la umbra, dar temperatura de vara.
Daca le lasi la soare isi vor pierde culoarea de tot.

Le poti usca si in cuptorul foarte usor incalzit, direct in tava, undeva sub 45-48 grade C.

Dar cata vreme e vara, metoda cu cuptorul e ineficienta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca ai fi intrebat si baietii: iti puteam da si eu o metoda folosita de mii de aniwinking laughing tongue

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Le culegi și apoi le pui pe o coala de hârtie sau ziar, undeva la soare și le lași pana se usucă. Apoi le strângi și le pui intr-un săculeț de cârpa sau le lași tot pe ziar dar undeva unde nu e umiditate

| anonim_4396 explică (pentru Mihhhhhhhh):

Daca le pun in borcanele rezista? Borcanelele trebuie sterilizate sau nu?

| Mihhhhhhhh a răspuns (pentru anonim_4396):

Le pui cu sare.