| johnkenedy a întrebat:

mi-e rusine sa o spun dar trebuie sa o fac pentru ca nu stiu ce sa fac in momentul de fata...
Am 19 ani, sunt la liceu in clasa 11, dar in acelasi timp lucrez si la un supermarket casier part-time.
Parintii mei nu se inteleg deloc de cand ma cunosc eu... tata e plecat in strainatate de cand aveam eu 10 ani, iar in tot acest timp nu prea o ajuta pe mama cu bani, de 2 ani nici nu a mai venit acasa.
Mama lucreaza si ea, dar e platita la zi, din care bani se duc pe mancare.
Stam amandoi intr-un bloc social, in care majoritatea au restante la intretinere, dar eu am incercat din totdeauna sa nu raman.
Din cauza vecinilor neinteresati de plata intretinerii, cei de la primarie au decis ca, cei ce nu platesc mai mult de 2 facturi sa fie dati afara.
In aceste 2 luni nu am putut plati intretinerea pentru ca, mi-am inceput scoala de soferi, si vreau sa o termin.
Astazi a venit un reprezentant al primariei la usa mea si mi-a spus ca sa ii platesc intretinerea ca e grava situatia.
Eu neavand bani la mine, am sunat-o pe mama si i-am explicat situatia iar ea mi-a reprosat faptul ca "eu nu am bani sa platesc, platesti tu, ca doar si tu stai in casa".
Chiar nu stiu ce sa fac, nu am venit aici sa ma plang de situatia mea, ma intreb oare ce se intampla daca ma dau afara din casa, ce pot face in situatia asta tinand cont ca sunt si la liceu.
Invat bine, sunt totusi si eu o persoana care vrea sa isi termine studiile si sa plece la o facultate, dar sunt in situatia asta nasoala de tot.
Vreun sfat imi puteti da?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce poti face este sa te imprumuti, cel putin cu suma necesara platii pentru o luna.
Ai putea face si un imprumut la banca, sa acopere plata pe cateva luni.

| katy a răspuns:

Incearca sa imprumuti de la cineva si poate mama ta reuseste sa se angajeze la un serviciu cu salariu lunar.de ce nu ii propui sa lucreze full time la acelasi supermarket?
ar castiga mai mult ca tine si altfel v-ati descurca