Întrebare recomandată | hamsteru a întrebat:

vineri vine mama mea din italia, imi spuneti ceva retete simple si ieftine de ceva mini prajitura, am 12 ani dar ma pricep la gatit

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| lulu_5281 a răspuns:

Tarta cu mere
Ingrediente:

■225 g unt
■¾ pahar apa
■sare
■350 g faina
■5 mere
■5 linguri zahar pudra
Mod de preparare

Se prepara o coca din faina, sare, unt si apa, cu mixerul. Se obtine o coca moale, se formeaza cu mana, ca o minge, se presara cu faina, se pune la rece in frigider 2 h.

Se unge cu unt o tava. Se intinde foaia. Se ruleaza pe sucitor si se deruleaza in tava. Se inlatura surplusul de coca. Se fac gauri cu furculita (sa nu se umfle aluatul).

Merele se spala, se curata de coaja, de samburi (se taie in doua). Fiecare jumatate se taie felii foarte subtiri. Coca se presara cu 2 linguri de zahar pudra. Se asaza feliile una langa alta, deasupra lor se presara restul de zahar pudra. Se introduc in cuptorul preincalzit la 180 grade C, timp de 20 min.

| anonymousxD a răspuns:

Uite o rulada care nu necesita coacerea si arata chiar foarte bine => http://www.reteterapide.com/? p=3134
sau o prajitura care cred ca este buna => http://www.e-retete.ro/retete/prajitura-magica
Dupa parerea mea sunt niste retete simple.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Multumesc pentru fundita.

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Si cu placere, pentru raspuns!

| hamsteru explică:

Fundita merge la Hellenne, mersi de idee
Adynanana am doar 12 ani, nu ma pricep cu cuptorul air salamul de biscuiti e prea obisnuit, mersi oricum

Dragosboss27 am cerut retete nu site-uri
Ruahna linkul catre rulada nu merge
rOxAnNe02 dupa cum ziceam, nu ma am cu cuptorul
Lulu si ana frumoase retete dar vroiam ceva mai simplu

| dragosboss97 a răspuns:

Pai ai putea pe siteurile astea : http://www.reteterapide.com/
http://www.gustos.ro/
http://gospodini.blogspot.com/
Astea sunt site-urile de pe care se inspira mama si cateodata tata :| cand nu stiu ce sa gateasca sau cum sa gateasca... sper sa am prima mea fundita :*

| rOxAnNe02 a răspuns:

Timp de preparare:
55 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
6 oua
24 linguri zahar
24 linguri ulei
2 plicuri praf copt
200g apa
faina cat cuprinde
un varf lingurita sare

Mod de preparare:
Se bat ouale (neseparate), se adauga sarea, zaharul, uleiul, apa si se amesteca bine. Adaugam faina in ploaie cat cuprinde (aluatul sa nu fie nici moale nici vartos) adaugam si praful de copt stins cu otet dupa care se amesteca totul foarte bine. Facultativ dupa dorinta se adauga si cacao. Bagam totul la cuptor circa 35 min. Pofta buna!

| Ana_3602 a răspuns:

Poti sa faci un chec.Ai nevoie de:
3 oua
300 g zahar
300 g faina
300 g smantana
1/2 praf de copt
2-3 pliculete zahar vanilat
stafide, alune, fructe (ce doresti)
Reteta: Separi ouale.Galbenusurile le amesteci cu cele 300 g de zahar, iar albusurile le bati spuma, pentru a le adauga mai incolo.Peste galbenusurile cu zahar pui alternativ smantana si faina, pana se termina.Adaugi praful de copt, vanilia si ce mai vrei tu si amesteci tot cu spuma din albusuri.Pui intr-o tavita compozitia si o tii cam 30 de min la cuptor, depinde, mai verifici si tu.Mai poti sa iei o parte din blat si sa-l amesteci cu cacao si torni pe deasupra.Sau poti sa torni in modele daca ai si faci niste briosehappy...Eu asta fac de fiecare data cand am pofta de ceva dulce.

| GossipGirlAnimateClubScienteFiction a răspuns:

"Cana cu Apa"

Se ia o cana.Se porneste robinetul si se toarna apa.

Pofta buna!