| Manea_Razvan_1999_rWCu a întrebat:

detin un stilou Parker IM la care tin foarte mult. Problema este aceea ca datorita utilizarii zilnice in mai putin de 3 saptamani de pe elementele acestuia s-a luat placarea cu aur si a ramas un fier gol si inestetic ( ce sa-i faci cica Parker e de calitate, mai multa calitate e la stilourile din piata). Eu m-am gandit sa cumpar crom galben spray (ca vopseaua de masina) de la magazinele de profil gen Dedeman
si sa aplic intr-un strat subtire pe partile corodate. Ce parere aveti, mentionez ca nu vreau sa il plachez din nou cu aur fiindca vreau sa il fac sa arate bine o perioada mai lunga de timp deoarece il folosesc zilnic. Stiti cumva vreo metoda mai rezistenta in timp?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai cumparat nu a fost un parker original, ci un fals, pentru ca nu se intampla asta la un pix original.
Eu am un Parker de ani de zile si nici acum nu s-a curatat.

| anonimg a răspuns:

Ar trebui sa mearga; dar tot pana la un timp te tine.

| Manea_Razvan_1999_rWCu explică (pentru anonimg):

Acest tip de crom nu e ca vopseaua de masina, ca aia e dupa parerea mea destul de buna si rezistenta in timp