| cristi_6546 a întrebat:

Buna ziua stie cineva o reteta de zacusca la care nu se caleste ceapa si nu se coc ardei? si la care uleiu se pune la urma nu la inceput ...nu mai stiu exat reteta ma poate ajuta cineva? multumesc

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy daca nu vrei sa coci vinetele si ardeii, le poti toca marunt si una si alta, (vinetele fara coaja) si le fierbi si ceapa la fel nu pui apa multa, poti avea apa calda pe foc, si cand vezi ca scade mai adaugi un pic de apa calda, si la urma adaugi sucul de rosii si poti adauga si ulei, condimente...mult succeshappy

Elianna
| Elianna a răspuns:

Nu cred sa fie asa ceva.Eu fac zacusca de cativa ani buni. Ceapa nu este nevoie sa o calesti separat,poti s-o toci si pe ea cu masina de tocat si sa o pui cu celelalte legume (sau s-o fierbi inainte). Ardeii trebuiesc obligatoriu copti din cauza cojii care devine ca o foaie de hartie tare si taioasa cand de fierbe zacusca (daca nu sunt curatati). Gogosarii ii pun fara sa-i coc. Ca sa fie mai buna la gust eu pun si ulei de masline din a doua presa. Toata compozitia se fierbe in sucul propriu (de rosii, ardei si gogosari) si in ulei! Oricat ai vrea s-o faci pentru oameni suferinzi, nu va rezista in timp!