Care era desertul preferat de voi in copilarie?

Cand vine vorba de copilarie ne amintim cel mai adesea de dulciurile pe care abia asteptam sa le pregateasca mama, dulciurile pe care le mancam aproape fierbinti si cu atata pofta deoarece nu aveam rabdarea necesara pana se raceau.

Am putea spune ca din punct de vedere culinar, copilaria a constat in dulciurile rontaite pe ascuns si in bucatile de prajituri furate de pe masa. Unele dintre aceste dulciuri facute in casa au ramas populare pana azi, de aceea ne-am gandit sa facem un top al celor mai iubite deserturi din copilarie.

De la Gustos.ro aflati care sunt retetele dulciurilor de casa care, intr-un fel sau altul, au facut mai frumoasa copilaria unora dintre noi.

Clatite

Crema de zahar ars

Placinta cu branza

Nuci cu crema

Papanasi

Asadar, fie ca este vorba de clatite, crema de zahar ars, papanasi, placinta cu branza sau nuci cu crema, fiecare dintre noi are o amintire speciala si dulce din copilarie.

Mai multe deserturi ca la mama acasa gasiti pe Gustos.ro

56 răspunsuri:
| AllinaDaniella a răspuns:

Fidea.orez cu lapte si scortisoara, biscuiti simpli cu rahat, pufuleti cu ciocolata topita, unt cu gem/miere, Trompi. Nu erau atatea feluri de prajituri, ciocolata, etc. Si sincer era mult mai frumoasa perioada aia.

| morningstar a răspuns:

Cosulete cu crema si fructe, cornuri cu nuca, cozonac, prajitura cu gem de caise.

| MrAngelus a răspuns:

Salam de biscuiti

| Liviu a răspuns:

NUCI CU CREMA:XXXXXXXXX
vaiiii va omor, imi ploua in gura, sper ca sunteti multumiti waiting laughing vaii...cand ma lua somnu mai tare imi facurati pofta, de unde iau eu nuci la ora asta?

| Adry05 a răspuns:

Clatite big grin

| W3R4 a răspuns:

Tot clatitele raman la putere! thumbs up

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate imi aduc aminte, poalele in brau a fost si ramane desertul meu favorit. Nu neaparat la masa, poate sa fie si pe masa, pe sofa, fotoliu, oriunde gasesc niste poale in brau eu ma infrupt cu placere.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Placinta cu mere....era preferata mea in copilarie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi placea la nebunie laptele de pasare.
A da, si orezul cu lapte si glazura de ciocolata.

| Downfall a răspuns:

Măi gustoşilor, mi-aţi făcut poftă de dulce cu pozele aleahee hee
Hmm...iar ca desert preferat, am mai multe, dar din câte îmi amintesc, în copilărie îmi plăceau mult cornurile cu ciocolată sau nucă.

| Ovydiw a răspuns:

Desertul preferat?
O caramica de la chiosc in caz de ramnea maruntisrolling on the floor
Si apa cu aer.laughing

| Petrica44 a răspuns:

Lapte cu gris.

| Laurentiuuu a răspuns:

Preambalate,grisine.happy

| ReadAllAboutMe a răspuns:

Clatitele,ciocolata,prajitura cu mere.

| roxaa15 a răspuns:

Spuma de capsuni si tarta de ciocolata

| cristinna23 a răspuns:

Ciocolata si inghetata de capsuni

| Aesir a răspuns:

Salam de biscuiti

| W3R4 a răspuns (pentru Aesir):

Da,chiar uitasem de el!
E foarte bun! blushing

| Stassy a răspuns:

Cioco cioco cioco cioco cioco cioco cioco

| PяInCєSs a răspuns:

Prajitura cu visine, si tot ce tine de ciocolata :d

| Differentx13 a răspuns:

Crema de zahăr ars love struck

| CyLvEr a răspuns:

Placinta cu visine si cu coacaze acoperit de frisca cu capsuni.

| Mirela77 a răspuns:

Mie mi-au placut gogosile!

| AVRILavigne1000 a răspuns:

Prajitura alba ca zapada cu un pic de cacao pe deasupra

| asdasdasdasdasdsa a răspuns:

Desertu meu din copilarie preferat era facut de mamica mea :*. Facea o budinca in forme de ratuste :X. Asa de bun era :X

| SmiiileXoXo a răspuns:

Friganele?! Nu ati auzit de friganelee?! Clatiite; spuma de capsuni; placinta de mere; placinta de branza cu stafide; gogosi; scovergi; sirop : de bujor, brad; gem; dulceata; peltea. ziceti voi ca nu zic bine [Ai cee pofta mi-am facut singura laughing ]

| Clarissaaz a răspuns:

Pai eu in copilarie adica acum laughing am multe deserturi preferate unele dintre ele sunt: clatite, nuci umplute cu ciocolata, ciocolata alba, gogosi cu ciocolata, inghetata, salata de fructe si multe altele nu pot sa zic un preferat deoarece nu am pentru ca toate sunt preferatele mele :X:X mi-am mi-a venit apa in gura de la imaginile de mai suslaughing

| pulx a răspuns:

Un singur raspuns:CLATITE

| Adry123456789 a răspuns:

Ciocolata, prajitura cu ciocolata, clatite cu ciocolata

| elenusa12 a răspuns:

Clatite si ciocolata.

| gsjsjjs a răspuns:

Placinta cu Dovleac :X