| cevabun.ro a întrebat:

Care este metoda voastră preferată pentru păstrarea alimentelor pentru iarnă? Deshidratarea (uscarea), tratarea termică (conservare prin gătire - ex. zacuscă, gemuri, compot) sau congelarea (vinete coapte puse la congelator etc)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea-s adepta congelarii, dar uneori n-am de ales. Vinetele si ciupercile isi pierd din savoare dupa ce stau in congelator. Asa ca pun vinete in borcan si deshidratez o parte din ciuperci, iar pe restul le pun crude in congelator. Compromis.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu fac tot felul de muraturi in saramura si otet, plus zacusca si cateva gemuri. In plus, pun patrunjel, marar, leustean, vinete, foi de vita in congelator.

mlm
| mlm a răspuns:

Aceleasi metode le folosesc si eu, muraturi la borcan, compoturi, gemuri, dulceata, zarzavat si vinete la congelator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate, alegerea se face in functie de alimentul care urmeaza a fi conservat happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Congelarea e mai indicata deoarece e sigura si rapida

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Eu congelez si vinete coapte, ghebe fierte, bine clatite si scurse, ardei, gogosari taiati sferturi, si rosii. Si verdeata se poate congela (leustean, patrunjel, marar) in pungulite cat sa reprezinte o portie de pus in mancare. Primavara, pun la congelat si o punga sau doua cu urzici fierte in prealabil. Fac si zacusca toamna, dar din legumele congelate, peste iarna, oricand pot face o zacusca instant. Deasemenea, congelez si fructe de sezon: capsuni, fragi, mure, visine fara samburi si chiar prune taiate in jumatati. Iarna sunt minunate la placinte sau la salate de fructe cu frisca. Din jumatatile de prune, se pot face si galuste, caci ele, la decongelare, nu isi lasa prea multa zeama. Atentie: decongelarea trebuie facuta lent, la temperatura camerei. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Congelarea