| xBlondaa a întrebat:

Care imi spune si mie doua prajituri ffff. usor de facut in casa dar si bune si consistente? big grin?(cu tot cu reteta la prajituri)*; dau fundita love struck**

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prajitura cu mere (aluat si in mijloc e mar trecut prin rozatoare cu ceva rom parca nu prea tin minte)winking

| newshtrutuale a răspuns:

Chek iti place e simplu si bun. Faci asa... ungi cu ulei si tapetezi cu faina o tava de cozonac(dinaceea mai inalta si ingusta). Apoi bati albusul de la 6 oua, cand e batut bine adaugi o cana de zahar si un plic de zahar vanilat si mai bati in continuare pana se intareste, apoi amesteci galbenusurile cu jumate de pahar de ulei pana se omogenizeaza si le torni peste albus, bati din nou pana se omogenizeaza. Adaugi o cana si jumatate de faina si ameste pana se incorporeaza faina, dar nu de foarte multe ori ca o sa fie sec. Torni in tava dar mai lasi o portie mica peste care pui o lingura de cacao si o adaugi peste compozitia pusa deja in tava. Focul sa nu fie foarte tare la cuptor. Ca sa vezi daca e copt incerci cu o scobitoare, intepi chekul si daca e curata scobitoarea inseamna ca e copt. Pofta buna