| Furnicuta000 a întrebat:

Cat dureaza montarea unui aparat de aer conditionat? Ma refer la un instalator profesionist dar vreau sa stiu cam cat dureaza

Răspuns Câştigător
| MaNumescAlexFabian a răspuns:

Pregătirea locației și trasarea traseelor pentru conductele de agent frigorific și cablurile electrice: 30min - 1h

Montarea unității interioare: 30min - 1h

Montarea unității exterioare: 30min - 1h

Realizarea conexiunilor frigorigene (traseu frigorific) între unități: 1h - 2h

Realizarea conexiunilor electrice și de comandă: 30min - 1h

Verificarea etanșeității, vidarea instalației, încărcarea cu agent frigorific: 30min - 1h

Pornirea, setarea și testarea aparatului: 15min - 30min

Deci, în total, ar putea dura între 2 și 6 ore, în funcție de particularitățile instalației și de eventualele provocări întâmpinate. Unii instalatori pot lucra și mai rapid dacă au experiență vastă și condițiile sunt favorabile.

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Vreo 2 ore a durat la mine, in conditiile in care instalatia era deja in perete si nu a mai trebuit gaurit.

daca e nevoie de tras instalatia atunci depinde cat e de spart.

| mihai69 a răspuns:

Depinde ce perete trebuie găurit, cât de lung e traseul interior și cum vor fi pozate țevile și cablurile electrice.
Cam între o oră și cel mult vreo 3. Cu condiția să nu fie un Dorel implicat...

| Furnicuta000 explică (pentru mihai69):

Ce traseu interior? Credeam ca pune aparatul de interior pe perete si afara in dreptul lui pune cutia aia patrata

| mihai69 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Uneori nu e posibil să pui cele două unități una lângă cealaltă.

| relian a răspuns:

Exact cam asa fac mai toti care instaleaza aparate de aer conditionat in RO si in UE, asa cum crezi tu, pune unitatea din interior, apoi cauta pe cea din exterior sa o puna cit mai aproape, astfel ca tevile sa iasa direct in ala de afara.

Acum depinde si de tine, unde doresti tu sa instalezi aparatul din interior, pentru ca asta e alegerea ta, ei doara iti pot recomanda, desi asta iti vor recomanda mereu, s-o pui cam pe unde zic ei laughing sa le fie lor cit mai usor.

Stai si tu pe linga ei, vezi cand vin, cand se apuca de treaba, cand termina, monitorizeaza si afli cit dureaza.

Ca chestie, iti spun ca dureaza, nu e ce zic unia 1 ora sau 30 de minute, laughing si sa scoata alea din cutie dureaza ceva laughing sa fim seriosi.

Indiferent cit de profesionisti or fi, tot dureaza cateva ore, deci este vorba de ore bune.

Ai dat ca raspuns castigator cuiva care este paralel cu aparatele astea laughing auzi si tu la el trasarea traseelor pentru conductele de agent frigorific, ce exprimare academica are laughing

Cum ai crezut si tu, exact asa se face. Unitatea din interior, are deja conducte, cit sa intre in zid si sa iasa, inclusiv ala pentru drenarea apei, ei doar trebuie sa conecteze un cablu electric.

Ca idee, aparatul din interior are un suport de tabla, ala trebuie fixat pe perete cu ceva suruburi, intr-o parte, de regula ei aleg partea la care conductele sa iasa direct afara, mult mai usor, deci da acolo o gaura, introduce tevile cu calblu electric, si drenu prin acea gaura, face clink in acea tabla fixata pe perete si in interior au terminat lucrarea.

Dar chestia asta nu dureaza 30 de min, nici cei mai rapizi nu pot sa faca asa ceva in 30 de min.

Afara trebuie sa prinda de perete un suport, pe ala aseaza unitatea exterioara, prelunmgeste nitel tevile de cupru, apoi si cablu electric la unitatea aia exterioara, dupa trebuie sa traga si vacuum, asta daca vrei sa faca treaba buna, dupa vacuum da drumul la refrigernat si cam aia este tot.
Dar vacumu ala trebuie sa traga cel putin 15 minute acolo, nu 5 min si gata.

Ce a nimerit asta cui iat dat cistigator raspunsul este cit dureaza, vreo 2-6 ore, cam asa ar dura zic si eu.

Depinde si unde stai, la casa la bloc. Auzi si tu incarcare cu agent frigorific laughing nu incarca aia nimic, de ar fi fost asa, erau depasiti deja de situatie. Agent frigorific are deja in el, unitatea exterioara are in el agentul frigorific, pentru o anume lungime, scrie in manual cit trebuie sa fie, ei doar dau drumu sa zic asa la robinet, aia fac, nimic mai mult.

Doar in cazul in care acele conducte sa zici le duci 10 metri distanta de unitatea interioara, atunci sa mai bagi ceva refrigerant, asta tot dupa manual, ce spune fabricantu, se baga la metru, bagi stiu si eu cate grame, asta daca distanta depaseste o limita ce scrie in manualul unitatii.

De regula aia nu adauga nimic, pentru ca asa cum ai crezut si tu cauta sa puna cit mai aproape, sa nu is faca mai mult de lucru, asa mai fac si economie de teava de cupru, pe care banui ca tio baga tie in pret, ori asa vine unitatea cu ceva teava in plus, pe aia o iau tot ei, mai fac si ei o lucrarea pe la careva laughing

Is curios in RO unde anume se conecteaza aceste aparate la curentul electric.
Aceste minisplituri trebuiesc conectate intre ele, unitatea de afara trebuie alimentata cu curent, iar unitatea din interior ia curent de la cea de afara, asa is facute, cel putin aici la mine.

Eu am spus ca dureaza, pentru ca stiu cum se face aici, adica cum fac eu, acum banui ca si acolo cam aceleasi unitati sunt, tot la fel.

Bine acolo nu-i controleaza nimeni.Aici de exemplu esti controlat, aparatul de aer conditionat trebuie sa aiba sigurata lui personala in tablou, nu merge, hai iau curent de la o priza ceva.

De aia conteaza si ce anume fac aia, ce anume instaleaza.

Depinde si de unde ia curentul, de aia o zis cineva aici de traseu, tevile daca trebuiesc lungite nu le lungesti in casa ca nea Dorel cum o spus chiar el laughing sa arate ca la tigani, tevile se prelungesc afara, daca e ceva de prelungit, apoi se mascheaza cu ceva chestii, teava asa frumos, daca is aia profesionisti.

Daca trebuie sa mearga sa ia curent din tablou, acolo chiar ca iti face tiganie laughing trebuie sa duca curentul pe perete, arata mai naspa dar asta e.
Ori daca e faci santuri in pereti, apoi repari, zugravesti la loc laughing desi nu cred ca optiunea asta o face careva.

La casa e mult mai simplu si mai usor comparativ cu la bloc, la casa dau gaura din tablou afara, de acolo mergi pe perete pe sub acoperis, poti face sa nu se vada nimic.

Ce am mai citit pe aici, aia vin iti dau gauri in pereti, daca se strica ceva, cade tencuiala nu-i treaba lor, asa iti lasa mizerie zici cai santier laughing
Aici am citit ca se plingea careva ca asa iau facut. Nu se face asa ceva, desi in RO cam asa se lucreaza, asta si pentru ca omu nu le spune nimic alora.

Eu ma luai de ei, chiar daca is aici in America, au mers aia care instaleaza teava de gaze naturale, au facut la mama in RO, dar inginerul ala o vorbit cu mine, a spus ca lasa, mama nu se pricepe, am discutat cu el de aici.
La sf mama mi-a aratat la camera ce or facut, bineinteles treaba de romani laughing desi lor li se pare treaba profesionista, eu o consider mexicanisme laughing cam asa fac si pe aici mexicanii.

Apoi or lasat peste tot insirate una alta, mizerie, nor conectat senzorii pe nicaeri, is ceva senzori de gaz, nici macar nu iau spus la mama sa bage ea in priza, au lasat firele tocmai sus la tavan infasurate.
Eu i-am dat mesaj inginerului si i-am zis, frate dar ce fel se munceste acolo in RO? Si i-am spus de mizerie, de sensori, si de alte chestii. A doua zi o trimis iar inapoi, or pus aia acolo, dar erau asa suparati fleasca laughing
Dupa, nici muncitorii, ca era vorba sa instaleze ei ceva centrala asa in afara programului, deci ia intrebat mama, mai instalti ceva, aaaaa nu avem treaba laughing
Si ingienru la fel nu mi-a mai raspuns deloc la mesaje laughing ca l-am luat la rost, adica i-am facut observatie.Bine ca am scris frumos, dar banui ca era adresa companiei, dar el o folosit acea adresa de email, asa ca nu-i vina mea deor fi vazut si altii ce eu am scris.

Ce este bun, or venit tot aia si la vecina mamei, iar mama zice, era acolo, vecina le spune, lasati lasati ca fac eu curat. La care muncitorii, aaaa nu nu, asa trebuie sa facem noi laughing

Eu i-am facut observatie inginerului, i-am zis frate aici asa se lucreaza, cand termini, trebuie sa lasi acolo la fel cum era cand ai ajuns sau uneori si mai curat, doar asa te apreciaza omu si asa mi s e pare logic, normal.
Nu vii darmi, strici, spargi, apoi pleci. Daca strici, spargi, e problema ta sa repari cum o fost.

Cam asta iti zic si tie, stai pe acolo cand termina treaba, le spui daca lasa acolo mizerie si dezordine, doar asa ii puteti invata sa fie meseriasi adevarati.

Scuze ca am scris asa mult, dar voi cei care faceti, voi dati banii, is banii tai pana la urma, nu-ti face aia moca, sa spui lasa ca repari sau cureti tu dupa ei.

Odata ce platesti, trebuie sa faca treaba buna si sa lase totul cum o fost inainte sa se apuce de acea lucrare.

| Furnicuta000 explică (pentru relian):

Ce sa zic, nu ma pricep la aer conditionat. Pana la urma au venit aseara 2 instalatori, cei mai buni din oras. Aveam pile ca altfel as fi asteptat 1 luna sa li se elibereze programul laughing
Au stat 2 ore sa-l monteze si acum merge perfect. La buzunar a durut putin, 500 lei, dar asta e

| relian a răspuns (pentru Furnicuta000):

500 de lei nu-i mult, Lu mama iau cerut 700 lei laughing asa ca stai f bine.Am vazut unia pe aici spun ca 800 lei, deci banui, depinde si de oras, de cit de ocupati is.

Normal ca aerul conditionat merge super bine, eu asta le spun la multi romani, asta e viitorul nu centrale termice, nu calorifere.

O sa vezi ca awerul asta te va tine ani, buni, zeci de ani, ai si rece si cald iarna, nu se defecteaza ca nu prea are ce.

Daca ai praf in casa, sau animale cauta sa cureti la timp fitrele alea de plastic, cred ca tior spus, sau sa iti arate cum sa faci, daca nu, cauta in manual si citeste.

Ala de afara la fel, daca il speli cu apa macar asa la 2-3 ani odata, chiar ca n-o sa ai mai niciodata probleme.
Cam asta e cu aerul asta conditionat, Acum nu stiu la tine pana la ce temperatura afara, functioneaza pe caldura, dar daca e unu asa ieftin, cred ca undeva la vreo -10, deci cand afara ajunge temp la -10 sau -15 grade aparatul nu mai face caldura, dar e bun si asa.

Is aparate de astea care fac caldura si cand afara is -20 de grade, de ala voiam sa-i pun mamei, dar ala costa undeva la vreo 7-8 mii doar un singur sistem de asta laughing
Bine nu-i doara ca este capabil sa faa caldura si la temp aia, are multe alte optiuni si chestii, este ceva gen de lux laughing
Care are bani e bun, cumpara omu dupa citi bani are.

Daca doar folosesti pentru rece, atunci poti pune oricare, va functiona la fel de bine.

E bun, ai AC te-ai scos laughing

| KovacsB a răspuns:

Anul trecut durat o ora si jumatate si a costat 500 de lei. Acum costa 800.

| urascnii88 a răspuns:

La mine vreo 3-4 ore cu tot cu gaura in perete pentru exterior si montarea unitatii pe perete si afara

| alinairimia20 a răspuns:

La mine a durat 1 ori si ceva