| Vosarb_Vonsar_1990 a întrebat:

Cata miere sa mancam zilnic?

Răspuns Câştigător
| kitykity a răspuns:

Adulţii - 20 de linguriţe pe zi (echivalentul a 100 g).

Mierea se recomandă ca mijloc terapeutic şi profilactic într-o doză zilnică de 80 g până la 120 g. Se recomandă consumarea ei în combinaţii cu suc de lămâie sau măceşe, ca factor energizant.

Diluţia de miere în apă caldă (o lingură de miere la o cană de apă) băută seara, la culcare, dă rezultate bune în combaterea insomniei, a constipaţiei şi în eliminarea toxinelor.

| soricik14 a răspuns (pentru kitykity):

20 de lingurite (100 grame) poate doar in cazul in care e singura sursa de "dulce" si nu mai consuma zahar sau multe fructe(cantitate mare de fructoza). Este sanatoasa dar 100 grame de miere are intre 350-400 calorii, echialentul unei mese destul de bogate. As recomanda pana in 5 lingurite.

6 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

De ce? Trebuie să mâncăm zilnic?

| Latinmoon a răspuns (pentru Pricked):

Ca este delicioasa!winking

| Pricked a răspuns (pentru Latinmoon):

La fel ca dulceaţa amară? day dreaming

| Latinmoon a răspuns (pentru Pricked):

Exact! kiss

Răspuns utilizator avertizat