| Daria a întrebat:

Ce ingrediente trebuie sa contina o salata orientala? Dar o zacusca?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daria Salata de cartofi poate contine- 1 kg cartofi
4 sau 5 oua depinde
1 ceapa medie (sau 6 fire ceapa verde cand e sezon)
muraturi (de care va plac, )
6 linguri ulei
sucul de la 1 sau 2 lamaie
sare si piper
Eu asta folosesc iar la Zacusca trebuie sa contina-12 kg de vinete
2 kg ardei galben (cei de umplut)
2 kg gogosari
2 kg ardei capia(rosu)
1 1/2 ulei (sa prajesti)
1/2 ulei (se foloseste si pentru deasupra)
4 kg rosii
3 kg ceapa
1 litru suc de rosii
sare, piper, foi de dafin
Asa le fac eu si o sa iasa foarte multa ca stiu cum este ca am facut si am mancat mult

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Salata orientala contine cartofi fierti (in coaja si ulterior curatati, taiati felii), ceapa, masline si dresing (otet+apa sau lamaie si putin ulei de masline) / pe langa asta se poate pune ou fiert, ardei (vara), castraveti (iarna).
Acasa mama facea doar combinatia dintre cartofi, masline si ceapa. Ulterior eu am adaugat si branza telemea. Este interesant.
http://www.gustos.ro/......la-17.html
http://www.pofta-mare.ro/reteta_salata_orientala.php
si vezi aici cate tipuri de salate orientale vrei / pe gustul fiecaruia.
http://www.retete-gustoase.ro/retete-salata%2Borientala
Iar zacusca poate fi un amestec diferit de mai multe legume. Poate fi cu vinete (unde ai ceapa, vinete, ardei, bulion), cu dovlecei - (in loc de vinete), cu ciuperci (in loc de vinete), cu fasole, cu morcovi... s. a. m. d. Vezi mai jos
http://www.retete-gustoase.ro/search.php?terms=zacusca&x=0&y=0&new=1

| me_8444 a răspuns:

Salata orientala: cartofi, ceapa, oua, maioneza, condimente, unele retete mai contin castraveciori murati, gogosar sau masline... iar zacusca pe care o face mama contine : gogosar, vinete, ceapa, suc de rosii, condimente, ulei si foi de dafin...in loc de vinete se pot folosi ciuperci sau fasole

sper sa-ti fie de ajutor

| LoveAndCry a răspuns:

Pt salata orientala:Ingrediente pentru 4 portii:5 cartofi, 4 oua, 4 castraveciori in otet, 1 ceapa verde, 200 g masline, 1 lingura ulei de masline, 1 lingurita mustar, sare dupa gust.

Iar pentru zacusca(cu fasole):ai nevoie de 1 kg de fasole, 2 vinete, o jumătate de kilogram de ceapă, o jumătate de litru de ulei, 1 kg de ardei gras şi jumătate de litru de pastă de tomate.

Zacusca cu vinete: 5 kg vinete,
4 kg de ardei grasi ( puteti pune 2 ardei si 2 de gogosari, eu in Franta nu gasesc gogosari ),
750 ml ulei,
1 kg de ceapa,
1 litru de bulion ( e am pus ceva conserva de pulpe de rosii mixate putin mai consistent decat bulionul),
150 ml pasta de rosii,
sare,
piper,
foi de dafin

Sper ca te-am ajutat:*