| iulia7621 a întrebat:

Ce inseamna baie de aburi(am vazut ubdeva oul se bate cu zaharul la beie de abur?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| dafna a răspuns:

Tehnica de a bate ouale pe baie de aburi se foloseste pentru a obtine o spuma mai densa sau de a bate ouale mai repede (de exemplu daca faci bezea din albus decat sa bati 10 minute bati cam 5 minute pe baie de aburi. Unii recomanda sa pui castronul in apa cu gheata, dupa ce ce il iei de pe aburi) si sa continui sa mai bate cateva minute apoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se foloseste o cratita pe jumatate umpluta cu apa fierbinte/clocotita, se aseaza vasul in care bati ouale peste cratita fara ca fundul vasului sa faca contact cu apa.
Daca intra in contact cu apa clocotita ouale se incheaga.adio!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! A explicat bine fanaticdupatine. Adaug doar că aceasta metodă se numeşte bain-Marie (pronunţat ben-mari).
Vă invit pe http://lecturirecenzate.ro/ Sunt şi nişte reţete grozave acolo!

| DeEAஐ a răspuns:

Sa mor daca am inteles ceva!