| monicaclaudia a întrebat:

Ce mancare e considerata traditionala, caracteristica pentru zona de unde sunteti voi?

Răspuns Câştigător
| mariusres a răspuns:

draga monica, am vesti proaste pentru tine happy. "toata lumea" care ne recunoaste traditiile inseamna cumva lumea dintre viseu si babadag? uita-te si tu pe niste ghiduri culinare internationale si o sa vezi ca romania lipseste cu desavarsire din majoritatea. de ce oare? pai motivul e simplu:nu avem traditii culinare. e un mit larg raspandit pe la noi. cum spunea doamna de mai sus, nici macar sarmalele nu sunt specifice romanesti. palinca si anumite mezeluri au fost inregistrate la comisia europeana de ungaria. romania chiar nu a avut argumente. de acum inainte cand nu stii sa raspunzi strainilor la asemena intrebari gandeste-te de ce nu poti raspunde happy. pentru ca in ardeal, majoritatea mancarurilor "traditionale" sunt de fapt unguresti, iar in rest sunt de origine balcanica.

41 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tochitura moldovrneasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarmalele, maliga cu giumere(jumere), brinza, zeama, borsul rosu(cu sfecla) etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarmalele,maliga cu giumere(jumere), brinza,zeama,borsul rosu(cu sfecla) etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In moldova, raciturile, sarmalele, vinogred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monica... daca tu esti din Romania, ne sti mancarurile traditionale fie ca esti in bacau fie ca esti in cluj nu conteazalove struckkiss. uita-te pe net si cauta acolo vei gasi multe.si mie mi-au trebuit la un ptoiect cu scoala cand aveam 11 ani si am cautat, am gasit si am facut proiestul.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarmalele si ciorba de peste si mamaliga si pestele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarmale cu mamaliguta

| clau44 a răspuns:

în Sălaj mâncarea tradiţională este plăcinta creaţă, dar din păcate nu se poate face în apartament, pe gaz, doar pe sobă cu lemne şi uşile să fie larg deschise! Scoate mult fum datorită câtorva ingrediente secrete!

| DarkTemptation a răspuns:

In salaj, satenii obisnuiesc sa gateasca ciureghe, pancove, gomboti, placinte crete si multe altelewinking

| moni a răspuns:

Pai la noi cred ca sunt sarmalele.

| monica_8936 a răspuns:

Sarmalelelaughing

| NusaLove a răspuns:

Sarmalele sunt bucatele caracteristice turcilor...