Întrebare recomandată | Ingognito a întrebat:

Ce mâncare gătită ar merge la școală? M-am saturat de sandvișuri si as vrea altceva.

Răspuns Câştigător
| maxim129 a răspuns:

Orez(cu legume/sos de soia/cu lapte); macaroane cu branza; salata de tot felul(cu calamar, de rosii, de varza, cu de toate); ciuperci umplute cu cascaval si sunca; omleta cu de toate; ardei gras taiat in jumatate si umplut cu branza; cutie branza cu smantana(Napolact, Raraul, etc) si covrigei sau bakerolls; piure; snitele; cartofi taiati cubulete mici si fierti iar deasupra cascaval razuit Lerdammer; oua fierte si paine prajita; salata de boeuf; salata de peste afumat; salata cu pui, castraveti murati si ciuperci; salata orientala; cartof copt cu unt si condimente; cartofi frantuzesti; raviolli de la MegaImage; iaurt de baut; lasagnia; pizza; mazare; mix de legume fierte; quiche de tot felul; sushi(doar iarna, ca sa nu se strice pestele). Ai multe variante sincer. Poti incerca sa iti iei gogosi, placinte, mini-pateuri, grisine, palmier, biscuiti, salam de biscuiti, nutella go cu grisine, briose. Eu aveam la scoala un magazin care in dotare avea si cuptor cu microunde si mergeam mereu la doamna vanzatoare sa imi incalzeasca caserolele, daca ai posibilitatea asta, profita la maxim! Chiar daca mancarea gatita poate avea un oarecare miros, atata timp cat eviti ceapa si usturoiul, nu cred ca va deranja pe cineva. Bafta!

19 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Poti pune intr-o caserola micuta un orez cu lapte.

Bula
| Bula a răspuns:

Mancare la ceaun.
Dimineata, inainte de ore il puneti la fiert, la amiaza e gata!
Se pot face:
- sarmalute
- gulas (cu- sau fara carne)
- tocane
- fasole cu afumaturi (carnat, ciolan, sunca etc)
- mamaliga (cu branza si smantana)
... si multe alte mancaruri traditionale

Pentru o clasa cu 30 elevi un ceaun de 15-20 litrii este perfecta.

Pofta buna!
happy

| Adry05 a răspuns:

Salata intr-o caserola (fie legume fie fructe, fie chiar ceva mai constitent gen cu carne)
Iaurt
o mancare usoara din legume

| Felissa13Eden a răspuns:

Eu faceam clatite, sau sandvișuri cu ciocolata.
Prajiturele:rafaello, negresa, salam de biscuiti, fursecuri.
big grin

| veryhonest a răspuns:

Problema cu mancarea gatita este ca ea trebuie sa fie calda ca sa fie buna, si, pe langa asta, are si miros, ceea ce ar putea sa ii deranjeze pe colegii tai.

| Trickster a răspuns:

Jumeri de porc cu usturoi! :-))

| Ingognito explică (pentru Trickster):

Am mancat la jumeri de porc de am innebunit

| Pizzaislife a răspuns:

Paste, macaroane

| Arummaculatum a răspuns:

Credeam ca sunt singurul... Nimeni nu stie cum e sa stai 8 sau 10 ore si sa mananci sandv numai paine.
Sincer e cam naspa treaba. Ia in caserole ceva salata, snitele sau masline cu bucatele de branza sau cascaval, cu ceva salam uscat, ardei rosu etc. Fructe, ceai... Sper ca te am ajutat

| Mayhem666 a răspuns (pentru Arummaculatum):

Nimeni nu stie cum e? Hai nu zau! Eu stau de la 8 dimineata pana pe la 6 dupa aminaza fara sa mananc aproape nimic. Tin sa mentionez ca nici masa de dimineata nu o iau, deci de la 6 seara pana pe la 6 seara urmatoare abia daca apuc sa mananc cate ceva. Daca ar fi sa adun toate mesele pe care le iau intr-o zi, adunate fac cam cat o masa de a ta.

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Pentru sanatatea ta este important sa respecti cele 3 mese pe zi! Si nu sari micul dejun fiindca este cea mai importanta masa a zilei!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Eu incerc sa mananc cat mai putin, si pentru ca am scoala de dimineata pana seara, aceasta ma ajuta sa mananc cat mai putin, desi sentimentul de foame ma deranjeaza uneori.
La micul dejun am renuntat de mult timp, mi-am facut un program cu doar doua mese pe zi, pe care il respect in mare parte atunci cand sunt acasa, adica de joi seara pana duminica amiaza, sau in vacante.
Cand sunt la facultate nu prea am timp sa mananc, si mai mananc si eu atunci cand mai apuc, dar daca a trecut de ora 7 seara nimic nu ma mai poate convinge sa mananc. Pur si simplu nu vreau sa mananc nimic dupa ora 7 seara, ca daca mananc ceva, mi-e frica sa nu ma ingras, oricum deja ma simt gras la 60 de kg si 175 de centimetri inaltime.

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Stai linistit ca nu te ingrasi! Este important sa mananci bine si sa fii sanatos si cu mintea breaza! Recomand sa mananci ceva usor si digerabil fara paine! (piept fript la gratar sau snitel de pasare, biscuiti digestive, un mar dulce, etc...(dar daca mananci 2-3 mere te saturi bine si nu ingrasa)!

| Mayhem666 a răspuns (pentru untu):

Nu consum carne, ca sunt ovo-lacto-vegetarian, am vazut ca ai spus piept fript la gratar si snitel de pasare, asa ca am vrut doar sa te anunt ca sunt vegetarian.

| untu a răspuns (pentru Mayhem666):

Mai,mai,mai ca nu am stiut! Scuze! A fi vegetarian este sanatos si o sa traiesti multi ani! Poti sa-ti faci un sandvis cu un pateu vegetal cu legume!

| CruceruAlexandru a răspuns:

Paii...oua fierte, sarmale, ciorba, chiftele! etc laughing

| DarkSlime a răspuns:

La scoala ai putea lua cu tine : chiftele, zacusca, snitzele, vinete, oua fierte, clatite, friptura... etc. chestii mai usor de mancat la scoala... Funda? =)

| somehowOK a răspuns:

Nu cred ca se poate numi " mancare gatita", dar in locul tau as lua o mica, caserola cu salata de fructe sau un iaurt cu cat mai putine grasimi la mine.

| Stefan_M_Cosmin_1990 a răspuns:

Pizza