| anonim_4396 a întrebat:

Ce recete de salate cunoasteti (fara maioneza,pesmeti)
de vara, se poate si de fructe

4 răspunsuri:
| MariusGomoi a răspuns:

Salata de vinete fara maioneza, doar cu putin ulei cat sa se formeze o pasta si sare

| suităr a răspuns:

Ingrediente
3 cartofi
4 oua
rosii
castraveti
ulei de masline
lamiie
frunze de menta uscate sau proaspete
sare

Cartofi si ouale (in prealabil se fierb) se taie in bucatele. Apoi se adauga rosiile si castravetii, taiate in patratele.

Se amesteca cu ouale si cartofii.

Se adauga ulei de masline, sare, lamiie si citeva frunze de menta taiate maruntel (daca menta e uscata se freaca in mina pina se transforma in pulbere).

Ingrediente pentru salata de vara:
2-3 rosii
1-2 castraveti
1 ardei gras
cateva frunze de salata verde
3-4 fire de ceapa verde sau o jumatate de ceapa rosie
patrunjel verde

Preparare salata de vara:
Legumele sus mentionate se spala cu apa rece, se indeparteaza coaja, unde este cazul, si se taie cuburi sau julienne. Se adauga cam 2 linguri de ulei de masline, zeama de la o jumatate de lamaie si sare daca este cazul (branza fiind sarata).

Cum sa pregatesti o salata de fructe

Daca vrei sa prepari o salata de fructe vei avea nevoie in primul rand de fructe proaspete, de tipuri diferite: mere, ananas, kiwi, pepene, banane, portocale, struguri, mandarine, piersici, nectarine, stafide etc. Cantitatile de fructe le vei decide tu, in functie de cata salata vrei sa obtii si in functie de gustul pe care il vrei in final: daca vrei ca salata sa fie mai acrisoara, vei pune mai multe portocale, daca o vrei mai dulce, vei adauga mai multe fructe dulci, daca iti place mai aromata, vei folosi mai multe fructe de kiwi, portocale, avocado, ananas etc.

Pentru inceput, curata fructele de coaja si samburi, iar daca folosesti fructe din conserve, desfa conservele si scurge fructele. Taie-le in cubulete si pune-le intr-un vas larg. Adauga si zeama care a curs in timp ce taiai fructele. Amesteca fructele usor.

Adauga cateva linguri de alcool (rom sau lichior) si amesteca din nou. Gusta sa vezi daca salata mai are nevoie de zahar, iar daca simti nevoia, adauga putin zahar.

Daca simti nevoia, poti adauga si putina esenta de vanilie.

INGREDIENTE

1 pepene galben micut (al meu a avut diametrul de 12 cm);
1 portocala;
2 kiwi;
1 mar;
10-12 capsuni;
1 lamaie (zeama);

Spalam toate fructele.
Pepenele (cu tot cu coaja) il taiem pe jumatate cu ajutorul unui cutit special (in forma de triunghi). Taiem apoi capatul cu codita astfel incat sa putem avea stabilitate (asemenea unei farfurii).
Cu ajutorul unei linguri, scoatem cu grija miezul pepenelui, fiind foarte atenti sa nu gaurim partea de jos.
Taiem miezul in bucatele mici.Curatam de coaja portocala si kiwi. Rupem coditele capsunelor. Taiem in bucati mici fiecare fruct si le punem intr-un castron incapator.Amestecam bine si lasam la frigider pentru 30 minute.
Asezam salata de fructe in jumatatile de pepene si ornam dupa bunul plac.