| MaRiAa_8028 a întrebat:

Ce se stie despre rozmarin? Are si proprietati terapeutice?

Răspuns Câştigător
| sorinalaura a răspuns:

Din cate stiam rozmarinul este folosit si antistres in sarurile de baie.

4 răspunsuri:
| alinutaa a răspuns:

Rozmarinul are un efect de purificare, antiseptic, antifebril, diuretic (stimuleaza secretia renala si astfel curata corpul de deseuri);
- calmeaza durerile digestive in cazul indigestiilor provocate de stres;
- are calitati antibacteriene si expectorante, fiind folosita in tratarea infectiilor tractului respirator - gripa, tuse convulsiva, astm, bronsite cronice;
- este un remediu consacrat pentru afectiunile cardiace si cele circulatorii; este recomandat pentru normalizarea tensiunii arteriale, fiind eficient in hiper-, dar mai ales in hipotensiune arteriala; rozmarinul actioneaza prin marirea tensiunii si cresterea numarului de batai ale inimii, dar s-a constatat ca el nu duce la cresterea tensiunii peste normal;
- stimuleaza circulatia sanguina si sistemul nervos, are o actiune pronuntata de tonic nervos, eliminand starile de astenie (stare de oboseala intensa si prelungita);
- din antichitate se utiliza pentru usurarea durerilor in colici abdominale si in dispepsie. Rozmarinul fiind un bun tonic digestiv, favorizeaza secretia bilei si functionarea normala a ficatului. Fiind antiseptic si antispasmodic se foloseste cu succes contra infectiilor gastrointestinale;
- are efect in atenuarea durerilor menstruale, in guta, icter, insomnie, in cefalee, pentru calmarea nervilor;
- in calitate de astringent, este util pentru regenerarea firului de par si activarea microcirculatiei la nivelul scalpului;
- imbunatateste memoria si concentrarea;
- a fost considerat intotdeauna un puternic elixir al tineretii, probabil datorita proprietatilor sale de stimulent al corticosuprarenalelor; face parte din grupa afrodiziacelor stimulente;
- consumul de rozmarin este indicat pentru imbunatatirea digestiei, in nevroze, in obezitate, gastrita, colesterolemie, pentru profilaxia aterosclerozei (pentru prevenirea ingrosarii si rigidizarii peretilor vasculari), in edeme, in palpitatii ale inimii provocate mai ales de nervozitate, abuz de cafea sau tutun, impotenta, frigiditate.

| Swabia a răspuns:

Rozmarinul (Rosmarinus officinalis) a fost utilizat pana in secolul XX pentru a purifica spitalele franceze; simbolizeaza iubirea si moartea la inmormantari.

Familie: Lamiaceae (Labiatae)

Extractie: Distilare din frunze sau varfurile inflorite.

Nota parfumului: Mijloc.

Descriere aromatica: Revigorant, padure, ierbos.

Proprietati: Analgezic, antidepresiv, antireumatic, antiseptic, antispastic, descongestionant, diuretic, stimulant.

Actiune medicala: Roamarinul este unul dintre cele mai bune stimulante; imbunatateste circulatia deficitara, scade nivelul colesterolului, amelioreaza durerile musculare si reumatismale, trateaza congestia pulmonara, durerea in gat si ulcerele aftoase. Stimuleaza sistemul nervos, nervii motori si vezica biliara lenesa. Alte indicatii: arsuri, celulita, raceli, probleme digestive, oboseala, gripa, guta, probleme de ficat si vezica biliara, retentie de apa, rani.

Uz cosmetic: Remediu pentru matreata si caderea parului. Pentru tipul de ten uscat, matur si cu cuperoza. Ajuta in tratarea celulitei si parazitilor de piele.

Actiune emotionala: Imbunatateste memoria, increderea, perceptia si creativitatea si ajuta la echilibrarea corpului si a mintii. Previne ameteala, gandurile sumbre si cosmarurile.

Combinatii: Cedru, geranium, ienupar.

Uleiuri asociate: Rosemarinus officinalis are mai multe chemotipuri:
Borneol - Ajuta la depasirea starii de oboseala si a infectiilor; este un tonic cardiac.
Camfor - Descongestionant pentru vene, mucolitic, tonic cardiac si diuretic.
Cineol - Congestie pulmonara, cistita si oboseala cronica.
Verbenone - Mucolitic, infectii sinusale, antispastic; ajuta la echilibrarea sistemelor endocrin si nervos.
Rosmarinus Pyramidalis - Specific pentru problemele sinusale si de urechi.

Precautii: Rozmarinul poate deveni hiperstimulant, marind tensiunea arteriala.

Răspuns utilizator avertizat
| mirela_diaconescu a răspuns:

Buna,

Da, are si proprietati terapeutice, insa are si contraindicatii. Pe langa faptul ca poate fi folosit sub diverse metode si forme (uleiuri, prafuri, planta), trebuie sa te documentezi bine inainte de a urma un tratament. Corpul nostru este diferit de la o persoana la alta si e posibil sa aiba si reactii neplacute.

Aici ai un link cu mai multe informatii despre el http://www.csid.ro/......-11402302/