| damav a întrebat:

Cine a folosit conservant sa-mi spuna si mie cum se foloseste, la ce conservve se poate pune, daca schimba gustul si cum i-au tinut conservele

Răspuns Câştigător
| machupicchu a răspuns:

Nu am folosit nici pe vremea ceausescu, cand erau mai putin nocive, pentru ca intotdeauna schimba gustul. Tot ceea ce conserv, fierb in baie de abur( sau usuc:fasole teci, verde, mazare, fructe, verdeata)
Ardei capia, gogosar, castraveti ii pun in borcane de 800 g, impreuna cu boabe de mustar, 2 foi dafin, marar uscat, 2-3 boabe de piper si apoi, torn lichidul caldut:1litru otet+2 litri apa si 800 g zahar. Pun capace infiletate si le fierb in baie de abur pana da in clocot si inca 15 -20 minute, nu imi mult.
Rosiile le decojesc(oparite3-4 min cu apa fiarta cu capacul pus pe vas, imediat apa rece si se decojesc f.usor, pastrandu-si forma perfect), le tai felii si la 5 kg.rosii pun 1, 5-2 kg de ardei(eu pun capia), patrunjel(marar), sare... le pun in dorcane, le presez bine astfel incat sa pun numai pulpa rosiei, apoi pun capacul si la fiert, de cand da in clocot cel putin o ora, mai mult da, mai putin nu.
Sucul de la rosii(ce nu il pun cu pulpa de rosii) il folosesc la conserve de vinete, ardei copt, dovlecei, bame, etc., ce se prepara la fel ca si coservele de rosii.
Secretul sterilizarii acasa, este faptul ca, dupa ce fierb, borcanele nu se scot din vas decat atunci cand s-au racit(apa din vas rece).
spor la sterilizat...

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Nu schimba gustul dar nu este sanatos sa-l folosesti.La muraturi nu este cazul sa-l folosesti iar la dulceturi si zacusca sterilizeaza bine borcanele (spala-te si puse in cuptor cu usa intredeschisa, focul mic si laste cca 25 min iar apoi la sfarsit aceeasi metoda si nu se mai strica nimic.

| cely a răspuns:

De preferat ar fi ca macar ce gatim in casa sa fie fara nici un fel de consrvant.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu l-am folosit cele de la dr oetker. Le poti alege in functie de gustul pe care vrei sa-l obtii (cele pentru muraturi)... Cele pentru dulceturi nu schimba gustul. Scrie pe spatele fiecarui plic cum se foloseste.

| damav explică:

Multumesc, m-ati lamurit, nu o sa folosesc nici eu.Am auzit multe despre el dar pana la urma tot sterilizarea cu care ne-am obisnuit deja e sfanta. Oricum, indiferent cata munca e si cate oferte sunt pe piata, tot conservele facute in casa sunt cele mai bune.

| sabina59 a răspuns:

Schimba un pic gustul. Eu sint contra conservantilor. Daca fructele sau legumele sint sanatoase, se respecta reteta, este de ajuns sa dunstulesti (sterilizezi) o jumatate de ora borcanele sau sticlele. Dupa aceea se pot pune si in niste paturi pina sint reci.