| anonim_4396 a întrebat:

cine a inventat Ratatouille?

Răspuns Câştigător
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Daca ne gandim la filmul de animatie de la Walt Disney Pictures - poate in mare masura e vinovat regizorul Oscar Brad Bird... Daca in schimb vorbim de mancare Ratatouille este o reteta frantuzeasca bazata pe legume mixte, taiate cubulete si fierte in sos. Cele mai utilizate legume sunt rosiile, ardeii, dovleceii si vinetele. Dupa reteta originala toate legumele trebuie sa fie prajite separat in ulei, apoi adaugate peste celelalte si fierte, insa se pot pune si toate legumele in aceeasi tigaie.

1 răspuns:
| 1942 a răspuns:

Dupa cum ii spune numele si dupa cum se scrie, Ratatouille este de origine franceza, un fel de ghiveci romanesc, de cele mai multe ori fiecare leguma se soteaza separat si apoi se amesteca fara prea mult sos de rosii, ca la noi. De obicei sosul rezulta din sotarea legumelor.