| janvaljan a întrebat:

Cine imi spune cateva retete de pastrama traditionala de oaie..nu ma intereseaza trimiteri la alte pagini ci doar cei care se pricep.(ma intereseaza cum sa fie frageda, sa nu aiba gust pronuntat de oaie, condimente etc.)

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti zic eu una traditionala... mai traditionala ca asta n-o sa gasesti! rolling on the floor
Deci se ia o oaie si se beleste. Apoi se taie frumos prin sistemul jupuit, asa incat sa scoti toata carnea ca pe o camasa intreaga, mai putin scheletul (iti trebuie experienta, ca var-miu!).
Boon, apoi se zvanta carnea cateva ore pe sarma, la vant si rece (deci pe vremea asta e perfect!).
Mai departe se presara abundent sare grunjoasa pe carne, ceva mirodenii (eu prefer piper alb, coriandru si rozmarin), se face sul si se indeasa intr-o putinica de branza, care musai sa mai aiba inca miros de telemea. Se uda tot cu bere (unii mai ciudati, din Ardeal, baga zeama de varza). Neh! Berea e sfanta, asa fac sasii!
Dupa o saptaman de marinare, se scoate minunatia si se zvanta iar pe sarma. Un deliciu cu palinca de pere!