| BYGGeo a întrebat:

Cine imi spune cea mai amuzanta intamplare care i s-a intamplat in bucatarie primeste funda.

Răspuns Câştigător
| David2001 a răspuns:

Mi-am pus lapte la incalzit si mama avea o prajitura la cuptor, ea era plecata la farmacie.Eu... Pofticios ma uitam pe geamul de la cuptor la prajitura salivand, nefind atent laptele a dat in foc si mi-a curs in cap cand a venit mama eram alb in cap si pe la gura.Ca doar nu era sa arunc laptele laughing). Funda?

9 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

La inceputurile mele in ale bucatariei,mi-a luat foc uleiul din tigaie,si,panicata,in loc sa pun un capac peste tigaie (ca era langa mine) ca sa sting focul,eu m-am dus la chiuveta cu tigaia arzand si am turnat apa rece peste uleiul in flacari!
Rezultatul? Ulei peste tot, pe pereti, tavan, perdea, dulapuri...A fost ca o adevarata explozie!
Nu a fost de loc amuzat, dar a fost cu invatatura de minte.

| morningstar a răspuns:

Cea mai amuzanta intamplare a fost probabil cand am incercat sa intorc o clatita doar cu ajutorul tigaii, fara nicio spatula si am aruncat-o prea sus in asa fel incat s-a lipit de tavan iar apoi am stat sa curat tavanul. Apoi, am vrut sa fac o prajitura impreuna cu fratele meu si vrand sa o facem mai dulce sau nemasurand corect ( nu mai stiu sigur motivul), am pus cantitatea dubla de zahar. Astfel, cand am scos-o din cuptor, era atat de tare incat ai fi zis ca am facut bomboane, nu chec laughing

| blueheart a răspuns:

Daca vrei sinceritate asa o sa fiu. Iti voi povesti cum a fost prima ciorba facuta de mine.sad. Stiam cum sa fac ciorba,vazusem la mama dar nu incercasem niciodata. Asa ca am taiat ce era de taiat, am curatat ce era de curatat si m-am apucat de treaba. Am facut totul "ca la carte". Cand am gustat din ea mi-am dat seama ca am uitat sarea, borsul si mai ales carnea. Asa de concentrata eram. laughing
Iar in privinta primei prajituri-am ars totul, nu m-am uitat la timp. Asta dupa ce mi-au cazut ouale din mana, dupa ce
am amestecat albusul cu galbenusul din urmatoarele oua.
Cred ca toata lumea are amintiri placute sau neplacute in privinta prepararii mancarurilor. Nu s-a nascut nimeni invatat. Inca m-ai scap ouale dar macar nu mai ard nici mancarea, nici desertul laughing.

| LanaDelRayFan a răspuns:

Pai odata am facut niste cartofi prajiti.Si in loc sa pun sare, am pus zahar.
Sau am facut cremsnit.Eram nerabdatoare s`o iau din cuptor si nu mi-am m`ai pus manusile.M`am fript si am scapat cremsnitul laughing
Sau sau... spargeam un ou ca sa fac un aluat...si nu stiu cum mi-a sarit o coaja mica si mi-a venit fix in ochi.
Dar tu ai o intamplare amuzanta?hee hee

| TroolGheoerghe a răspuns:

Odata am reusit sa ma frig la aragaz incat am stat 1 ora sa-mi treaca, mi-am facut un bandaj si dupa aia mi-ampromis ca nu umblu la ragaz!

| TroolGheoerghe a răspuns:

Cand am pus un pui la cuptor vedeam cum curge grasimea de pe el, de aceea cred ca grauntele contin gluten!

| TroolGheoerghe a răspuns:

4 pulpe pui
2 cepe
o cutie de ciuperci
o cutie de rosii decojite
1 capatana de usturoi
optional 2 ardei grasi
condimente
sare
piper
patrunjel

| croix a răspuns:

Acum ceva timp am vrut sa fac cartofi fierti. I-am decojit si i-am pus intr-o craticioara cu apa pe foc. M-am luat cu vorba, am uitat de ei si cand am ajuns dupa vreo 15-20 de minute alergand in bucatarie, apa se evaporase, craticioara aproape luase foc si era neagra, fum era peste tot, iar mama cand a vazut cratita... laughing