| mehai a întrebat:

Credeti ca, codul este o sursa buna de proteine?

13 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Da, relativ. Alte surse bune ar mai fi somonul si pastravul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, codul are 22, 8 g proteine/100 gr peşte ( carne ) - vezi linkul :
http://calorii.slabute.ro/calorii-cod.html

Vezi şi valoarea proteinelor conţinute de carnea altor peşti la linkul :
http://calorii.oneden.com/Calorii-Peste/

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| TheSmith a răspuns:

Este o sursa buna, incearca si oua, lapte si alte produse lactate, si somon-ul este foarte bun.

| parvuconst a răspuns:

In comparatie cu alti pesti, da.

| cris7716 a răspuns:

Da e o sursa buna...Pestele este o sursa completa de proteina, dar valoarea sa cea mai mare este data de continutul mare in grasimi polinesaturate (acid eicosapentaenoic si docosahexaenoic) cunoscute si ca grasimi omega-3, cu efecte benefice multiple asupra sanatatii. Pestele este una din cele mai bune alegeri ca masa de seara, avand si un efect antiinflamator care poate fi de ajutor in recuperarea dupa antrenamentele de seara. Se recomanda pestii oceanici de apa rece, mici, care nu sunt in varful lantului trofic: macrou, sardine, hering, somon, cod. Ficatul de cod este o sursa importanta de vitamina D.

| Cosmin86 a răspuns (pentru cris7716):

Ce inseamna "sursa completa de proteina"? sau ai dat copy/paste fara sa ai habar?

| cris7716 a răspuns (pentru Cosmin86):

Completa inseamna ca contine toti aminoacizii esentiali care sunt necesari pentru buna functionare si pentru sanatatea corpului uman...pricepi sau iti desenez?

| katakatalin1302 a răspuns:

Nu... pentru ca este doar de a proteja pe cei din jurul tau care poate sa iti faca rau dar hackerii pot sa ti-l sparga usor depinde la ce acuma

| lary589922 a răspuns (pentru katakatalin1302):

Pestele cod ba desteptule!

| mehai explică (pentru katakatalin1302):

Peste cod, nu altceva.

| ronaldihno a răspuns:

Nu nu e

| Cosmin86 a răspuns (pentru ronaldihno):

Serios? de ce sa nu fie?