| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce poate fi inlocuit mascarpone?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Se poate inlocui cu ricotta sau 1 litru de smantana dulce lichida (la brik) cu 50 cl de zeama de lamaie, se omogenizeaza si se lasa cateva ore in frigider dupa care se pregateste o strecuratoare in care pui o bucata de tifon si pui smantana la scurs, se baga inca o data la frigider pentru cateva ore(in total 12 ore) intre timp zerul ramas se scurge in oala pe care ai suspendat strecuratoarea

9 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

Cauta in sectiunea: gastronomie; intrebarea a mai fost pusa de cinevahappy

| JayLeno a răspuns:

Hm...mascarpone este o smantana +80% grasime obtinuta din lapte de vaca; ricotta este o branza obtinuta traditional din lapte de oaie. prea multe in comun nu au ca sa se poata inlocui una cu alta...straight face

| JayLeno a răspuns:

Zazu1972 sunt uimit sa citesc ca ricotta sau mascarpone au gust neutru! mascarpone are gust de smantana dulce foarte grasa, top, iar ricotta nu are nici o treaba cu smantana, plus ca procentul de grasime abia atinge 5%... crede-ma, am "gustat" de mii de ori minunile asteahappy in fine, poate nu ai tu gustul mai dezvoltat...straight face

| carmen_9743 a răspuns:

Daca vrei sa faci tiramisu, eu zic sa nu-l inlocuiesti, il gasesti si la preturi mai mici, depinde de marca, daca-ti trebuie pentru altceva ar merge inlocuit cu o crema de branza proaspata de buna calitate, vezi si tu!

| monicaclaudia a răspuns:

Lolz mascarpone nu se inlocuieste cu nimica din pacat degeaba incercati ca sa explicati gusturi etc.
e ca si cum ati face tiramisu si in loc de cocacola ati folosi pepsi laughing)))

| bluedar a răspuns:

Ricotta si mascarpone, sunt chestii diferite, nu prea se inlocuiesc una cu alta, deci informatia e eronata. Daca vrei neaparat sa il inlocuiesti, desi asa cum ti s-a spus si mai sus, daca vrei sa faci tiramisu. nu se merita, ca nu se va mai chema tiramisu, deci daca totusi vrei sa il inlocuiesti, ca nu-l gasesti, ca e prea scump, il poti inlocui cu cremele de branza tip almette, philadelphia. Eu folosesc cu succes Philadelphia ligh, con yogurt, si ies niste dulciuri absolut delicioase.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ricotta are un gust neutru si inprumuta caracteristicile celorlalte ingrediente ceea ce se intampla si cu mascarpone,"branza" facuta din smantana este chiar mascarpone dar facut in casa, se pot inlocui perfect cu mascarpone pentru ca asta era si intrebarea"cu ce poate fi innlocuit"?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Castorus nu ai citit atent raspunsul meu, SUNT NEUTRE ca gust, deci au ceva in comun, ceea ce este mai important la mascarpone, ...de fapt ai gustst vreo data o lingurita de mascarpone fara arome pentru a vedea ce gust are? ...ma indoiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Branza