| Anonimaaaa10 a întrebat:

Cum este mai sanatos sa manaci?
sarat sau mai putin sarat?

15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sanatos e sa COMPLETEZI cantitatea de sare, daca mancarea nu este suficient de sarata.
Rolul sarii este formarea electrolizei necesare functionarii sistemului nervos. In lipsa de sare (suficienta), creierul si nervii din corp vor functiona mai slab sau aproape deloc.

Astfel, sa nu consumi sare, inseamna ca ai fost prostit deja complet.
Daca crezi acesta si te supui interdictiei de a consuma sare, atunci prostirea urmeaza (si) de acum incolo... big grin

| Kogaion a răspuns (pentru Bula):

Inseamna ca tu cand iti cumperi de mancare nu citesti cantitatile de sare pe care le au, in paine gasim sare, in carne sare, branzeturi sare, ketchup/mustar sare

| Bula a răspuns (pentru Kogaion):

Eu nu le citesc, eu le gust happy
Daca-i prea sarat, atunci bag in apa, pana se dizolva plusul.
Daca-i putin sarat si mai "cere", atunci iau solnita...

| darrio2007 a răspuns:

Mai putin sarat.

NOname
| NOname a răspuns:

Nesărat (artificial/suplimentar), dar dacă e să aleg doar dintre cele două variante - mai puţin sărat (deşi e dificil cu "mai puţin-ul" acesta, căci fiecare poate să înţeleagă din el ce vrea).

| Fatamuntilor a răspuns:

ATAT cat este necesar.
Si DEPINDE despre ce vorbim
Spre exemplu pentru ciorbe /borsuri aproape ca nu pun deloc pentru ca le fac cu zarvat / suc de rosii facut in casa care evident au sare
Ieri am facut pulpe de pui la cuptor cu cartofi am pus diferite ierburi si mai putina sare.
Conservele de toamna au nevoie de sare ca alfel nu stau.Dar sunt si variante fara sare pentru ca nu toata lumea are voie sare.
Pana si prajituri sa pune putina sare pentru a intensifica gustul de dulce.
Sarea isi are rolul ei in alimentatia omului, trebuie sa stii CUM, CAT CAND si IN CE CONDITII trebuie cosumata!

| peperonies a răspuns:

Sarea este esentiala corpului si daca nu mananci deloc mori.
e mai bine sa ai mai multa sare in corp decat prea putina.

| Kogaion a răspuns:

Cat mai putin sarat, chiar deloc, pentru ca majoritatea elimentelor contin deja sare.

| Anonimaaaa10 explică (pentru Kogaion):

Cati ani aveti?(nu are treaba cu intrebarea mea )

| Kogaion a răspuns (pentru Anonimaaaa10):

20 laughing

| Anonimaaaa10 explică (pentru Kogaion):

Aaaaaaa
multi inainte

| Kogaion a răspuns (pentru Anonimaaaa10):

Multumesc la fel :*

| SilviaPunct a răspuns:

Salut! Daca esti sanatos trebuie sa mananci moderat de sarat, dupa gust. Nu trebuie sa mananci nesarat. Aici vorbesc documentat si ma refer la o persoana sanatoasa.

| anoniiim1807 a răspuns:

Nu este deloc bine să mănânci sărat.
Cat mai nesărat este indicat. Sarea retine multa apa in corp

| Alll3x a răspuns:

Mai putin sarat. chiar daca poti fara sare