| ASoso a întrebat:

Cum pot înlătura mucegaiul într-o locuință situată pe pământ? Nu există izolație sub fundație

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aerisind-o in zilele insorite, incalzind-o in zilele friguroase.
Mucegaiul este rezultatul umezelii. In primul rand trebuie uscata casa, iar astea sunt singurele metode.
Cumparati un termometru cu senzor extern, ca sa stiti cand este cazul sa aerisiti, si cand nu. Va uitati dupa umiditatea de afara. Cand aveti 40% umiditate afara si diferenta mare de temperatura (mai ales iarna), deschideti toate geamurile si scade brusc si umiditatea din locuinta.
Pe ploaie stati mereu cu geamurile inchise.
Si cel mai important, caldura iarna. Daca stau camerele reci iarna, umezeala va fi la ea acasa.
https://www.dedeman.ro/....../p/1056121

| LisaJulie a răspuns:

Nu ai alta opțiune decât aerisitul des și dezafectarea camerei, eu stau la casa iar de când mi-am pus termopane in mai multe camere am probleme asemănătoare dar eu o aerisesc des