Întrebare recomandată | AnonimAnonimAnonimAnonim4 a întrebat:

Cum pot sa imi pastrez curatenia? Mi se intampla sa ma grabesc si sa nu am timp sa aranjez lucrurile la loc..gen carti, caiete si stau aruncate pe birou. A doua zi spun ca le strang dar am iar nevoie de ele si tot asa si stau aruncate vreo 5 zile pana in weekend. Acelasi lucru cu hainele. Plec de acasa si ma grabesc si nu am timp sa le mai aranjez si le arunc in dulap... Intrebarea este: voi cum reusiti ca dupa ce folositi un lucru sa il puneti la loc?

Răspuns Câştigător
| Fatamuntilor a răspuns:

E vorba de obisnuita!
Nu cred ca ai foarte multe carti.
Le pui frumos aranjate in functie de necesitati. Daca ai de pilda matematica, culegeri, caiete, le lasi pe birou, restul pe pui in birou sau in ghizdan. Apoi treci la urmatorul obiect.Scoti doar ce ai nevoie!
Vei vedea ca iti va fi mult mai usor sa lucrezi, doar umbli doar tu acolo.
La fel si cu hainutele!
Pregatesti tinute ( sa zicem sambata ) complete de la bluze pana la ciorapi pe intrega saptamna le pui pe umerase si le asezi frumos in sifoner! Eventual le probezi, sa vezi daca combinatia culorilor este potrivita.Plus ca economisesti din timpul alocat aranjaridimineta ..Pe cel purtate le bagi la spalat, niciodata in dulap, s-ar putea sa constati ca ai nevoie de ele si vezi ca sunt patate/traspirate, necalcate cu nasturi lipsa.
Totul e pana te obisnuiesti, iti va prinde bine oricand!

4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa pui mereu lucrul la locul lui.
Fie carte/fie lenjerie.
Trebuie sa iti impui acest lucru.
In momentul in care te schimbi, iti pui hainele la locul lor, si uite asa, nu vei mai avea bataie de cap.
Dar daca il ai in cap pe "lasa ca fac" trebuie sa scapi de acest cuvant.
O zi buna happy

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De fapt, cred ca te referi la ordine, nu la curatenie.
O camera poate fi curata si in dezordine.
Deci, daca vrei o camera ordonata, seara, inainte de culcare, aseaza pe la locul lor macar cateva din lucrurile aruncate peste tot.

| cristimihailov a răspuns:

Eu as raspunde la toti cei care ma intreaba: o casa curata reprezinta o viata irosita.

De ce sa stai in casa si sa faci curatenie sa iti irosesti viata? Cand de acelasi timp ai putea face altceva?

| Moraru_Alex_2002 a răspuns:

Curatenia trebuie luata in serios dar daca face exces de asta este rau deoarece o sa-ti petreci timpul sa cureti camerele in loc sa lucrezi sau altceva.O data pe saptamana e suficient.Cand ai un pic de timp liber, te plimbi prin camere, te uiti in fiecare cate un minut peste tot, apoi faci o concluzie si spui ce este muldar si ce este curat/okay si daca ai timp faci o foarte scurta curatenie.