| emotiva a întrebat:

Cum pot scapa de emotivitate fara a merge la pshiholog? Va rog ajutati-ma este deja o situatie foarte grava! Va rog!

Răspuns Câştigător
| CreepyCrow a răspuns:

Incerca sa gasesti un motiv puternic pentru care sa actionezi cu indrazneala. De exemplu, gandeste`te la cea mai draga persoana din viata ta, gandeste`te ca o faci pentru ea.
Nu stiu daca ar ajuta cu ceva dar si muzica asta mai ``noua`` te face pentru cateva momente sa te simti intr-un fel ``mai sigur pe tine insuti`` nu stiu sigur daca intelegi ce vreau sa spunthinking
Dar gandeste`te ca orice fata puternica, si carismatica trebuie sa aiba si putin tupeuwinking
Mult Succes si speri sa revii cu mai multa indrazenealabig grin

| emotiva explică (pentru CreepyCrow):

Multumesc mult inteleg ce vrei sa spui si iti multumesc foarte mult deoarece orice sfat in situatia de fata este bine primit!happy

| CreepyCrow a răspuns (pentru emotiva):

Imi pare bine ca te-am putut ajuta: )

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se manifesta emotivitatea ta? Ce simti si ce n-ai mai vrea sa simti?

| emotiva explică (pentru anonim_4396):

Pai am aceasta emotivitate in special la matematica deoarece e materia mea preferata si muncesc foarte mult la aceasta materie. Daca nu as fi muncit atat de mult nu as fi ajns la olimpiada.La fiecare test tremur si mi se racesc membrele si am lipsa de calciu. Odata am ajuns si la spital din aceasta cauza.Ideea este ca aceasta emotivitate se manifesta cel mai tare la materiile pe care le iubesc.DIn cauza asta in loc sa iau 10 la fiecare test iau o nota mai mica, si la cat muncesc ar trebui sa iau 10. Pierd foarte multe lucruri di cauza asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui constient putin cate putin sa incerci sa-ti schimbi gandirea, sa alegi sa te concentrezi mai mult pe partea pozitiva a problemei. Spre exemplu ar trebui sa te gandesti cat de mult iti place matematica, ce bine te simti cand ai test sau trebuie sa iesi la tabla la matematica fiindca ai sansa sa le impartasesti si celorlalti si profesorului ce ai invatat tu. Imagineaza-ti lucrurile astea cu lux de amanunte, ca intr-un film cu un final FERICIT. Inchipuieti ca te vezi pe tine imbracata asa cum te simti mai bine, cu zambetul pe buze, simte pixul in mana, foaia de hartie, faptul ca atunci cand o vezi iti amintesti tot ce ai invatat, iar sentimentul asta iti place. E cam aiurea ce incerc sa-ti spun eu aici. Chestia e ca trebuie sa-ti imaginezi situatia acea care te terorizeaza, care iti da acele emotii de care vrei sa scapi, si sa incerci sa ii faci un final fericit, si asta prima data in mintea ta. Daca tu cand ai un test te vei concentra si vei incepe sa te agiti, ca-ti tremura mainile, ca transpiri, ca poate pici jos etc. asta se va intampla la un moment dat fiindca corpul nostru asculta comenzile creierului nostru. De cate ori ati apar temerile, acele emotii pe care n-ai mai vrea sa le simti, schimba-le mental cu altele pozitive. Concentreaza-te mai mult, si imagineaza-ti/gandeste-te la ce ai vrea sa simti si ce-ti face placere, nu la ce nu-ti place.
Si la urma urmelor, nu te stresa prea mult pentru niste note. Chiar daca o mai dai in bara cateodata la materiile tale favorite, important e sa constientizezi faptul ca tu stii mai mult decat reflecta nota respectiva.

| emotiva explică:

Scuze ca am pus-o la gastronomie, am pus-o din greseala nu am gasit sectorul sanatate...