| malaixy12 a întrebat:

Cum să bagă mina la creionul mecanic? M-am interesat, dar mie nu îmi merge. Oricât de multe mine bag, totuși, când apăs să scriu, nu iese...

3 răspunsuri:
| Animeforlifee9921 a răspuns:

Ca sa o bagi,tii apasat pe butonul ala din capatul creionului si in acelasi timp bagi mina prin orificiul opus, acolo unde normal ar trebui sa iasa. Dupa ce o bagi, o impingi cu degetul sa mearga in sus, apoi cand vrei sa il folosesti apesi din nou pe butonul ala din capat. Trebuie sa apesi de mai multe ori ca sa iasa mina.
Daca nu merge nici asa, inseamna ca cel mai probabil creionul are defect.
Sper sa te ajute.

| Korkodeln a răspuns:

In mod normal, chiar daca o multime fac asa, mina NU se baga pe unde a iesitwinking, e solutia perfecta sa distrugi mecanismul de avans.

Creionul mecanic are le celalalt capat un "dop" care de obicei contine si o mica guma si un ac desfundator, acel dop se scoate si minele se "toarna" in interiorul creionului. Anumite rezerve de mine, Staedler de exemplu, au cutiuta ca o mini-sticla cu gat, ca sa nu se imprastie si sa le poti introduce imediat.

Dupa introducere scuturi usor creionul in timp ce apesi repede si la un moment dat o mina va fi apucata de mecanismul de avans si iese. Daca nu iese, e posibil sa fi ramas un "ciot", atunci folosesti acul de desfundat cu toate minele scoase si creionul tinut cu varful in sus, ca sa iasa si sa cada bucatica de mina ramasa.

| Standt a răspuns:

Ai pus mina la marimea creionului? Daca nu, de aia nu iese. Creioanele mecanice sunt pe marimi (diametrul minei).