| vanessa001 a întrebat:

Cum se fac clăitele? Îmi puteți da o rețetă de aluat ușoar de făcut și gustos? happy

Răspuns Câştigător
| mara11654 a răspuns:

Buna

Pui 3 oua intr-un castron mai mare, adaugi faina (100-150 g faina), amesteci bine apai adaugi lapte cam 150 ml si sifon/apa minerala la fel.Mai Adaugi ce arome iti plac(coaja de lamaie/portocala, esente) si amesteci bine sa nu se faca cocoloase.Iei o tigae si o ungi cu putin ulei, unt, margarina.Torni cu polonicu in tigae. Daca e prea subtire mai adaugi faina, daca e prea groasa adaugi apa minerala/lapte.

Bafta!

8 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Ingrediente:

faina
zahar
2 oua
sare
lapte
apa minerala
3 banane
smantana
branza de vaca
razarura de lamaie
ulei
unt

+ Adauga la lista!

Preparare:

Se prepara compozitia pentru clatite din faina, 2 linguri de zahar, un ou, lapte, putina sare, o lingurita de ulei si apa minerala. Se freaca bine cu telul pana ce compozitia devine spumoasa. Asa clatitele vor fi pufoase... Apoi se coc clatitele in tigaie.
Pana se racesc putin clatitele se prepara o crema din 200 gr de branza de vaca care se freaca cu 2-3 linguri cu zahar, se adauga un ou, 2 linguri cu smantana, o lingura cu faina si putina razatura de lamaie.

Se ung pe rand clatitele cu crema dupa care se aseaza cate o banana taiata pe lung apoi se ruleaza fiecare clatita, se aseaza intr-o tava unsa cu putin unt, se toarna deasupra restul de crema si se da la cuptor pentru 20 de min. dupa preferinta se poate presara deasupra putina scortisoara... Dar nu e niciun aluat e un fel de crema, si dupa ce ai facut(aluatul) lasi o ora si dupa aia le faci in tigaie cu putin ulei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Uite aici,
http://www.laurasava.ro/2007/02/27/clatite-2/
Poftă mare!
Te pup!

| Zuzazozo a răspuns:

Timp de preparare:
30 minute (complexitate redusa)

Ingrediente:
2 oua
350 ml de lapte
200g de faina
2 LG zahar
1/4 lingurita sare
2 LG de ulei
50 ml de apa minerala carbogazoasa
1 LG esenta de vanilie
1 praf de copt
Mod de preparare:
Se amesteca cele 2 oua cu laptele, uleiul, vanilia, apa minerala si se bat cu telul, apoi se adauga faina, sarea si praful de copt si se amesteca bine pana se omogenizeaza compozitia.
Aluatul trebuie pus la rece pentru cel putin o ora dupa care se pot prepara clatitele.
Pofta buna!

| whattt a răspuns:

Ai nevoie de oua sau lapte zahar si le amesteci

| alex0110 a răspuns:

Se pun oua intr-un bol mare, se bat, se pune lapte, foarte putina sare si faina.

| mihaelutzamy a răspuns:

Apa minerala si faina, amesteci punand pe rand putina apa, apoi faina, etc.si iti iese un aluat super usor si de post

| Rruxyy a răspuns:

Ai nevoie de 1 ou un pic de zahar, zahar vaniliat si un pic de scortisoara amesteci bine pui un pic de faina si un pic de lapte si amesteci, urmeaza faina, lapte etc pana obtii cantitatea dorita, cand ai cantitatea dorita poti sa faci aluatul mai subtire adaugand cate putin lapte si amestecand. Pofta buna