| znstr a întrebat:

Cum se face coca pentru papanasi? Sau pentru niste gogosi mai gustoase?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
1.PAPANASI
Ingriedente:250 g de branza de vaci, 1-2 oua intregi, 3-4 linguri de gris.
Preparare:
Se amesteca si se freaca bine pana cand compozitia devine pastoasa si densa ca un aluat moale; in functie de consistenta se mai adauga 1-2 lingurite(cu varf) de faina de grau.Intr-un vas emailat se pun 2 l apa, 2 linguri ulei si o lingurita rasa de sare.
Se prepara papanasii in mana uda, sub forma de rulouri, se aseaza pe o farfurie umeda, fara sa se lipeasca.Se pun la fiert in apa clocotita unul cate unul, sa nu se lipeasca intre ei, nici de vas, se fierb 10 minute la foc slab.Se scot cu spumiera, se scufunda o clipa in apa rece, se aseaza pe platou.
Se servesc calzi(se pot si reincalzi), presarati cu mult zahar farin si smantana sau simpli.
Sper c-am putut ajuta cat de cat!
2. GOGOSI IN ABUR(DAMPFNUDELN)-RETETA NEMTEASCA
Aluatul:500 g de faina, 1 praf de sare, 40 g de drojdie, 75 g zahar, 75 g de unt, 2 oua, zeama de la 1/2 de lamaie, aproape 1/4 l lapte.
Preparare:
Framanti aluatul si-l lasi la dospit, dupa care faci din el cam 12-14 gugale(rotocoale) si le mai lasi 10 minute sa dospeasca.Intr-o cratita mai adanca caramelizezi 4 linguri de zahar.Intorci cratita ca sa se tapeteze cu caramelul, dupa care pui 25 g de unt, putina sare si jumatate din cantitatea de lapte.Amesteci si adaugi gugalele.Le bagi la cuptorul gata incins! Inchizi cratita ermetic, iar daca nu ai capac special, pui folie de aluminiu.Le coci cam 25 minute si cand este gata le pui in farfurie si torni peste ele crema de galbenus pe care o prepari astfel:
5 galbenusuri, 7 linguri de zahar, 2 plicuri zahar vaniliat, 1-2 linguri de faina, 1/2 l lapte le amesteci pe toate bine si le fierbi.Lasi crema la racit, dupa care o pui peste gogosi.
Este o prajitura cam pretentioasa, dar merita incercata!
Sper ca te-am ajutat cat de cat macar!
Te pup!
Pa, pa!

| badboy18 a răspuns:

Cauta pe google laughing0

| znstr explică (pentru badboy18):

Wow, raspunsul tau a necesitat multa gandire, corect?

| badboy18 a răspuns (pentru znstr):

Daplaughing:*

| znstr explică (pentru badboy18):

Okay :* imi pare rau ca te-a solicitat asa tare intrebarea meabatting eyelashes

| badboy18 a răspuns (pentru znstr):

Am transpirat ...numai potlaughing):*

| znstr explică (pentru badboy18):

Auuu laughing e fierbinte rau, frige frigeee

| badboy18 a răspuns (pentru znstr):

Stai linistita draguta... ca sa te iert trebuie sa ma chemi si pe mine cand ii faci ca nu am mai mancat de mult:*

| znstr explică (pentru badboy18):

Atunci am facut gogosi, chiar in seara asta am facut papanasi, dar ca sa nu fiu nesimtita, iti trimt si tie : http://2.bp.blogspot.com/......0x300w.jpg :* savureaza-i din priviri

| badboy18 a răspuns (pentru znstr):

Yammy ...lasa ca maine imi fac eu singur daca u esti reaaa:* gogosi nu vroiam nu plac la mine dar papanasii sunt mancarea mea preferata sau desert ce-o fi laughing

| znstr explică (pentru badboy18):

Desert :p e bine ca ai vointa smug

| badboy18 a răspuns (pentru znstr):

Lasa ca o sa ii fac mai buni ca ai taiwinking

| znstr explică (pentru badboy18):

Ramane de vazut!

| badboy18 a răspuns (pentru znstr):

winking ai sa vrei si n-am sa-ti dau laughing)sac sac sac

| znstr explică (pentru badboy18):

Neeee! visezi cu ochii in tastatura :o am mancat in seara asta, nu-mi mai trebuie asa ceva 2 luni

| blueSky_3324 a răspuns:

Dai pe bucataras.ro search

| znstr explică (pentru blueSky_3324):

Eu stiam ca, coca se face cu faina, nu cu smantana sau branza de vaci, ce scrie acolo, asta ma cam deruteaza. Reteta de pe bucataras am citit-o si eu. happy