| anonim_4396 a întrebat:

Daca o carte este pe scribd si cineva o downlodeaza apoi o trimite altei persoane pe Facebook, ea poate aparea la plagiat? Dar daca doar te inspiri de pe scribd fara a downloda cartea tot poate aparea la plagiat?

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Plagiatul poate fi prin copy/paste sau plagiat de idei. Plagiatul de idei nu e ilegal, dar are consecinte sociale/academice.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Cred că da, că programul antiplagiat e foarte bine făcut și vei fi prins/a imediat.Cel mai bine ar fi sa reformulezi ideile cu propriile tale cuvinte și astfel scapi de emoții că te va prinde.Succes!

| Claxon987 a răspuns:

Da apare

| ciulhard a răspuns:

Dacă specifici sursa de unde te-ai documentat pentru lucrare nu cred că mai este plagiat.