| anonim_4396 a întrebat:

Dati-mi si mie o reteta de prajitura care este simplu de preparat si nu trebuie sa folosesc mixerul si cine stie ce ingrediente greu de gasit si scumpe.

6 răspunsuri:
| TAzOVsKY a răspuns:

Pai...stai sa vedem...:| Sunt multe
Deci poti alege de aici cateva http://www.reteterapide.com/? cat=10
sau
http://www.retete-prajituri.eu/retete+de+prajituri+simple+si+rapide
sau de aici
http://www.retete-gustoase.ro/retete-retete-simple-si-rapide
si cam atat.
PS. Mai bine fa un chec, azi am facut si eu si e rapid si fff gustosss! Bata!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dau funda pentru cea mai buna idee

| paul21 a răspuns:

Salut!
Iata o reteta simpla de facut, o prajitura foarte gustoasa. Pentru prepararea acesteia vei avea nevoie doar de 45 minute.

Ingrediente: 7 oua, 7 linguri ulei, 2 cani faina, 2 pliculete zahar vanilat, 1 lingura cacao, 1 cana si jumatate de zahar, 2 pliculete de pudding de la dr. oetker ( una de vanilie, cealalta de ciocolata)

Se bat albusurile spuma cu zaharul, se adauga galbenusurile, uleiul, zaharul vanilat, cacao, iar apoi faina pe rand amestecand usor cu o lingurita. Se pune compozitia intr-o tava unsa cu ulei si se lasa la copt aprox. 40 min. Se prepara intre timp budincile conform instructiunilor de pe pachet. Dupa scurgerea timpului, se scoate tava si se lasa la racit. Dupa ce se raceste prajitura se intind budincile preparate deasupra ei, pe jumatate budinca de vanilie, iar pe cealalta jumatate cea de ciocolata. Se presara eventual bomboane de fructe.

Mai multe detalii gasesti aici:
http://www.reteterapide.com/? p=2137

Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| dutulici a răspuns:

Simplu spui uite : 6 biscuiti, un iaurt simplu, cacao, zaha. amesteci cu o lingura iaurtul cu caco si zaharul. apoi iei o farfurie si asezi biscutele pe aceasta. pui peste iaurtul ( o lingurita pe biscuite) si apoi repeti procedeul pana la ultimul biscuite la ultimul nu mai pui si vezi ca dupa ce pui iaurtul cu lingura pui alt biscuite peste. in final tori peste turnuletul de biscuiti ce a mai ramas din iaurt. apoi se lasa doua ore la congelator
! zahar pui cat doresti in iaurt.

| toxik a răspuns:

Eclere.
Ingrediente : 2 cani apa
1 cana ulei
2 cani de faina
9 oua
o lingurita de sare

Mod de preparare : Apa, uleiul si sarea se fierb se lasa pana aproape dau in clocot. Apoi se adauga faina. Dupa lasi acel aluat sa se raceasca apoi adaugi ouale unul cate unul pe rand si amesteti foarte bine Sa nu bani aluatul inainte sa pui ouale la frigider dupa ce ai pus ouale cu o lingurita sau cu ce vrei tu incepi sa faci cojile. le lasi la cuptot la 180-200 grade pana se rumenesc putin. apoi se scot si pe umplu cu budinca sau orice crema vrei tu. Funda?