| NastyCatii a întrebat:

De ce se pune sare in apa in care se prepara (fierb) alimentele?

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Apa aproape pura fierbe la circa 100 de grade Celsius!
Apa cu sare fierbe, la puțin mai mult!
Pentru gust!
Ca sa nu crape ouăle cu coaja mai subțire, atunci când le fierbem.
etc

| RAY a răspuns:

Sarea intarzie inclazirea apeoi nu grabeste, pune sare pe foc sa vezi cat i ea sa arda, desigur si pentru gust si sa fiarba alimentele

| AlbaAura a răspuns (pentru RAY):

Carnea fierbe mai repede daca pui sare.Cu excepția celei de vita.Si legumele fierb mai repede și iși pastreaza forma.Sunt mancaruri la care se pune sare cand se fierb sau se prajesc(carnea se inmoaie și se fragezește).In fine, prea le știi tu pe toate și probabil ești și un bucatar desavarșit.

| RAY a răspuns (pentru AlbaAura):

Eu te-am intrebat ceva

| harciog a răspuns:

De obicei o puneam dupa ce fierbeau bine alimentele si niciodata inainte...

| AlbaAura a răspuns:

Sarea de bucatarie (NaCl) se pune in apa pentru a fierbe mai repede.

| RAY a răspuns (pentru AlbaAura):

De ce oceanele sunt reci si la 40 de grade?

| AlbaAura a răspuns (pentru RAY):

Daca te referi la temperatura apei nu stiu cum ți se pare ție rece, avand 40 de grade... Poate ai vrut sa zici ca la 40 de grade in aer, apa oceanului este rece...pai e prea multa sare.
La așa intrebare, așa raspuns.

| RAY a răspuns (pentru AlbaAura):

Exact asta am spus si eu

| Andrei_Vicentiu_1988 a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca apa actioneaca ca o baterietermica, in timpul zilei acumuland energie calorica pe care o elibereaza noaptea, insa find o cantitate foarte mare de apa se incalzeste doar la suprafata, in adancuri apa avand o temperatura mult mai mica.

| Mirrre a răspuns:

Ca sa dea gust la mancare pentru ca daca nu pui sare nu o sa aiba nici un gust mancarea..incearca sa nu pui sare in mancare si zeama o sa fie ca si cum ai bea apa chioara happy

| NastyCatii explică (pentru Mirrre):

Mirre draga astept explicatia din punct de vedere fizic nu gastronimic happy. Daca era asa puneam intrebarea la categoria Gastronomiewinking

| Bubu91 a răspuns:

Sarea se pune in apa deoarece da gust mancarii, iar atunci cand fierbem legume, sau chiar si carne, daca punem sarea in apa de fiert, sarea va patrunde si in legume/carne, dandu-le un gust bun. Mancarea fara sare nu are niciun gust. Atentie insa, sunt si legume care din cauza sarii nu mai fierb bine.