| Zumbalaarebeca a întrebat:

Deci sambata merg la tara la niste rude vor sa taie porcul na stiti cum se face in preajma craciunului si cumnata mea vrea sa ma ocup eu de masa pe care o va face in aceea zi pentru familie eu as vrea sa niste carne la cuptor inabusita cu vin dar nu stiu exact o reteta anume daca puteti sa imi dati ceva idei! va multumesc

1 răspuns:
| Biencush a răspuns:

Masa de care spui se numeste pomana porcului si consta, la noi in Moldova, intr-o tochitura, dar cu carne proaspata, doar prajita, poate si cu ceapa(dupa gust), nu afumata.