| anonim_4396 a întrebat:

Doresc reteta prajiturii bezea cu gem de capsuni.

1 răspuns:
| Aleluiaba a răspuns:

Imi apare rau dar cu capsuni nu o stiu. Iti voi zice cu visine daca vrei.
Ingrediente pentru blat : 3 galbenusuri, 150 g zahar pudra, 250 g faina, 60 g margarina Rama, 1/2 plic praf de copt, 200 ml lapte.

Ingrediente pentru bezea : 3 albusuri, 250 g visine (eu am cumparat visine congelate), 250 g zahar pudra.

Mod de preparare :

Se unge o tava cu unt si se lasa deoparte.Incalziti cuptorul la 170 grade C.

Galbenusurile se freaca cu zaharul si margarina (la temperatura camerei) pana devine o crema spumoasa.

Faina se amesteca cu praful de copt.

Alternativ, turnati faina si laptele in compozitie, putin cate putin.

Va arata asa:

Turnati in tava si puneti la cuptor pentru 25 minute.

Intre timp, preparati bezeaua.Se dezgheata visinele(daca sunt congelate), si se scurg foaaaaarte bine de zeama. Daca sunt din compot, se scurg doar de zeama, logik. Se taie marunt si se lasa in continuare sa se scurga. Apoi, facem bezeaua.Batem cele 3 albusuri bine de tot si adaugam treptat zaharul pudra.

Se amesteca cu mixerul bine, bine de tot, pana cand bezeaua nu mai cade de pe paletele mixerului.

Atunci se pun si visinele maruntite, dupa ce se mai storc o data de zeama.

Si mai invartim de cateva ori cu mixerul prin bezea.

Dupa 25 de minute, cat a stat blatul la cuptor (el trebuie sa fie aproape copt), se scoate si se toarna bezeaua uniform deasupra.

Se mai pune pentru 15 minute la cuptor.Bezeaua va fi putin crocanta la suprafata.

ATENTIE! Nu scoateti prajitura din cuptor, imediat! Opriti cuptorul dupa cele 15 minute si lasati prajitura acolo pana se mai raceste putin cuptorul, astfel, nu se va lasa bezeaua!

Am taiat o bucata de cca. 7-8 cm(dintr-o parte a prajiturii care se afla inca in tava) si am scos-o, asezand-o pe o folie. Apoi am taiat cuburi.

M-am gandit sa rad si niste ciocolata deasupra, pentru si mai multa savoare...mhhhmmm...

Si ultima poza:

Va asigur ca este foarte pufoasa si delicioasssssa!