| anonim_4396 a întrebat:

Doresc reteta tortului cu alune[cu rozeta de frisca deasupra prajiturii].

3 răspunsuri:
| irina222 a răspuns:

O, da! Buna alegere, este foarte gustos smug.

Mama il gateste mai mereu. Uite aici reteta:

Ingrediente:

BLATUL: oua 10 buc, alune 300 g, pesmet 50 g faina 25 g, zaharpudra 300 g, zahar vanilat 2 plicuri, lamaie 100 g, CREMA: alune 100 g, zahar 150 g, cafea neagra 150 ml, unt 200 g, zahar vanilat 1 plic, coniac 50 ml, oua 2 buc SIROPUL: zahar 125 g,

Timp de preparare si complexitate:

1ora 40 minute, Complexitate Avansa

Mod de preparare tort de alune:

Galbenusurile se amesteca cu zaharul, zaharul vanilat, coaja de lamaie rasa si zeama de lamaie. Se adauga alunele prajite si apoi macinate, pesmetul si o lingura de faina. La sfarsit se incorporeaza albusurile, se toarna compozitia intr-o forma de tort unsa cu unt si se coace la un foc potrivit.

Se lasa sa se raceasca, se despica in trei foi si se umple cu crema preparata astfel : ouale se amesteca cu zaharul, zaharul vanilat, cafeaua neagra si alunele prajite si macinate, se incalzeste vasul intr-un bain-marie, pana ce compozitia se leaga.

Se lasa sa se raceasca, se adauga untul si coniacul si se amesteca, pana ce se obtine o crema spumoasa.

Sper sa te ajute!
Succes, si pofta buna! big hug

| floaredetrandafir a răspuns:

Pai faci prajitura si pe urma pui rozeta happy

| bianca2010is a răspuns:

Intreab-o pe mata