| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo deosebire calitativa intre sarea gema si sarea marina, care costa de cel putin 10 ori mai mult?

9 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Doar de culoare!

| MskDesign a răspuns:

Probabil ai vrut sa spui sare de salina(gema sau rafinata) si sare de mare.
Singura diferenta este iodul, sarea din salina (care si ea are provenienta marina) pierzandul.

| anonim_4396 explică (pentru MskDesign):

Nu,am vrut sa spun exact ce am spus.Tu spui:"singura diferenta este iodul." In care exista iod? Nu am inteles ce vrei sa spui prin "Pierzandul".

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand am spus ca sarea din salina isi pierde iodul, m-am referit la faptul sarea din salina tot din mare provine, numai ca o data cu cu modificarea structurilor geologice ale continentelor, iodul s-a pierdut odata cu retragerea/evaporarea apei. Sper ca nu am gresit.

| anonim_4396 explică (pentru MskDesign):

Daca,cunosti procesul de obtinere al sarii de mare, cunosti si faptul ca ea contine chiar mai putin iod decat sarea de salina, care bine inteles este tot din apa maria provenita.

| MskDesign a răspuns (pentru anonim_4396):

Te contrazic!
Sarea din mare contine mai mult iod decat sarea din salina.Inainte sa imi mai dai un reply, informeaza-te bine, si dupa mai vorbim happy

| anonim_4396 explică (pentru MskDesign):

Ca sa te pot contrazice spune-mi, amanuntit, procesul tehnologic de obtinere(vezi ca ce ramane dupa cristalizare, de culoare inchisa, nu este sare de mare)

| anonim_4396 explică (pentru MskDesign):

Eu nu fac decat sa reproduc din wikipedia la care m-ai trimis:
Componența

Apa de mare este în principal compusă din următorii ioni de sare [5], enumerate în ordinea descrescătoare a abundenței de greutate:
Clorură de sodiu 55.03%
Sodiu 30.59%
Sulfat 7.68%
Magneziu 3.68%
Calciu 1.18%
Potasiu 1.11%
Bicarbonat de sodiu 0.41%
Bromură 0.19%
Borat 0.08%
Stronțiu 0.04%
Alte elemente 0.01%
Si tine cont ca respectivele elemente sunt in APA de mare NU in SAREA de mare. Deci, cine a avut dreptate?