| CARMELUTA a întrebat:

Fondantul meu nu are luciu pe ecler si pus in frigider nu ramane crocant ci se face o pasta moale. Ajutoor!

1 răspuns:
| Zazu a răspuns:

Evident,fondantul absoarbe umezeala din frigider si se inmoaie, chiar se poate scurge de pe prajitura daca este tinut mai mult de 5-6 ore.Fondantul se tine intr-o camera racoroasa unde nu exista riscul umiditatii.Niciodata nu se baga la frigider o prajitura sau un tort acoperit cu fondant.
Ceea ce vrei tu sa pui de ecler nu se numeste fondant.Este doar zahar pudra amestecat cu zeama de lamaie sau portocala, care ramane crocant si are luciu sau nu.