| lory_9422 a întrebat:

FUNDAbig grinaca in tava pentru prajituri mai pun folie de copt mai trebuie sa o ung cu ceva?

11 răspunsuri:
| CARMENCITA a răspuns:

Nu inteleg la ce te referi la folie de aluminiu care de obicei se pune deasupra tavii sau se fac in folie legume, carne sau la hartie de copt care se pune in tava pentru a nu se lipi prajiturile.Hartia de copt se pune in tava nu folia. Daca te referi la hartia de copt atunci pui hartia in tava,nu ungi tava,tava trebuie sa fie uscata,poti unge hartia de copt cu unt topit sau nu, eu nu o ung si nu se lipesc, dar daca fac chiftele la cuptor ung hartia de copt cu ulei si apoi pun chiftelele.

| matchpoint a răspuns:

Buna ziua, sincer vorbind depinde si de calitatea hartiei de copt si de prajutura care urmeaza a fi copata. dar pentru siguranta ai putea unge un pic de tot casa nu se lipeasca. Pa

| Ropidox a răspuns:

Pai da, pentru ca se lipeste de folie! Funda!big grin

| znstr a răspuns:

O unghi cu putin ulei sau margarina, dar foarte putina, cat sa se lipeasca folia de tava. :d

| veronica a răspuns:

Daca tava e teflon nu trebuie unsa, daca normala o ungi cu unt si apoi pui faina

| 9gag a răspuns:

Da...o dai cu o picatura de uleihappy

| Tinna22 a răspuns:

Nopetongue

| florynuk a răspuns:

Nu.doar un pic ca sa se lipeasca foaia de copttongue

| artista96 a răspuns:

Nu mai trebuie sa ungi cu nimic pentru. ca folia se pune pentru a nu mai unge tava si sa nu se prinda prajiturahappy...eu folosesc folia si nu ung cu nimichappy funda?big grin

| alexdarck a răspuns:

Da, cu ulei. fundita pls