| PlasMatic a întrebat:

Hai sa va explic povestea mea pe scurt. Locuind in Germania am postat un anunt pe BLABLAcar unde am cunoscut o fata care am venit pana in Germania.Pe drum am simtit ceva comun unul fata de altul, nu am rezistat tentatiei si ne-am sarutat. Ca sa nu lungesc, dupa o luna de zile am ajuns sa si locuim impreuna. Aseara dintr-o cearta fata respective a izbucnit nervos si mi-a dat o palma. Prima reactie am fost socat. Nu am reactionat violent m-am calmat la care ea si-a cerut scuze si mi-a explicat ca sufera cu nervii si ca trebuie sa ia niste pastile care o calmeaza, dar ea nu vrea sa le ia ca sa fie un om normal. Eu am sarutat-o si i-am spus ca nu este nici o problema sa uitam ce s-a intamplat.

Oare am procedat bine? Nu cred ca dragostea are legatura cu problemele personale. O sa functioneze aceasta relatie sa ajunga si mai inainte gen casnicie copii? Eu nu vreau sa o pierd niciodata, dar cum sa evit astfel de reactii din partea ei? Va multumesc din suflet daca puteti sa ma ajutati cu un sfat!

Răspuns Câştigător
| Veva a răspuns:

Buna PlasMatic,
Nu sunt specialist insa iti pot spune cam ce se intampla din perspectiva si situatia mea.Recunosc ca am si eu uneori stari de agresivitate.
Starile nervoase pornesc cu siguranta de la ceva spre exemplu la mine se manifesta in certurile cu iubitul si nu se rezuma doar la o palma.Acestea sunt urmari ale unei "traume" sau intamplari din copilarie care odata reamintite la un eveniment, creierul genereaza un "sistem de auto-aparare" si astfel se instaleaza comportamentul agresiv tocmai pentru ca este iritat de acel evenimet.Ca sa beneficiati de o explicatie referitoare la aceste stari, cat si de strategii care sa va ajute sa le controlati, va sfatuiesc sa apelati la un psiholog, tocmai pentru ca nu exista sfaturi general valabile. In functie de cauzele care va declanseaza starile de nervozitate, psihologul poate concepe un plan specific de tratament, adaptat cerintelor si nevoilor dvs., astfel incat sa obtineti rezultatele dorite.
Sper ca te-am ajutat big grin

| Veva a răspuns (pentru Veva):

Daca acele pastile i-au fost prescrise ar trebui sa o convingi sa le ia tocmai pentru "a fi un om normal"

1 răspuns: