| Anon352 a întrebat:

Hei. Cum se face budinca? laughing Adica ma refer cat timp o lasi pe foc, cat lapte pui etc. Funda big grin

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Ori ai pus prea mult lapte ori nu l-ai lasat sa raceasca! Incearca sa pui lapte mai putin decat scrie pe ambalaj!

7 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Dupa cate imi amintesc eu, cam 500 ml lapte.
Amesteci praful cu cu 100 m lapte, si zaharul(dupa gust). Restul laptelui il pui la fiet.Cand laptele fiebe, iei vasul de pe foc si pui amestecul facut anterior, amestecand continuu, pentru a nu face cololase.Pui din nou vasul pe foc, lasi sa dea 2-3 clocote si gata.Pregatesti formele le uzi si torni budinca cat e calda.

| lpavel a răspuns:

Raspunsurile astea le gasesti pe ambalaj!
Pe foc lasi pana fierbe, cat lapte pui? Depinde cate grame are continutul ambalajului sau cat vrei tu sa faci... depinde de mai multe lucruri! Dar pentru o portie ( 1 pliculet, daca e in plic) 300 de ml de lapte! Bafta!

| Anon352 explică (pentru lpavel):

Stiu ca scrie pe spate, am incercat cum scria acolo si mi-a iesit o porcarie laughing adica nu stiu, era lichid, ca apa, si nu am stiut ce sa.i mai fac. mersi oricum:*

| lpavel a răspuns (pentru Anon352):

Ori ai pus prea mult lapte ori nu l-ai lasat sa raceasca! Incearca sa pui lapte mai putin decat scrie pe ambalaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Pentru budinca de ciocolata,
budinca de ciocolata - http://www.gustos.ro/retete-culinare/budinca-de-ciocolata.html
Pentru budinca de vanilie,
Budinca de vanilie - http://www.desszert.eu/ro/Budinca_de_vanilie
Te pup!

| pci27 a răspuns:

Http://www.culinar.ro/......9/2/15926/
Un exemplu de preparare a budincii.

| loredanaFS a răspuns:

Buna. Uite aici reteta completa http://fetelestiu.ro/......e-calorii/

| smileツ a răspuns:

Pe spatele plicului cu budinca scrie toti pasii big grin