| Neacsu_Andreea_1998 a întrebat:

Hei! Stie cineva o reteta de prajitura sau ceva dulce, am nevoie pentru la scoala si trebuie sa facem totul la scoala, ceva ce sa nu se faca cu ajutorul cuptorului sau al frigiderului sau mixerul.
Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Copiliţă a răspuns:

Binteles, bomboane Raffaello de casa. Sunt delicioase si usor de facut.

| Neacsu_Andreea_1998 explică (pentru Copiliţă):

Super! Mi-ai putea da o reteta sau un site de pe care as putea sa iau reteta?

| Copiliţă a răspuns (pentru Neacsu_Andreea_1998):

Iti pot da reteta mea si a mamei mele
250 gr zahar pudra
250 gr lapte praf
150 gr nuca de cocos pentru amestec + 50 gr. ornat
300 gr unt.
Masurile se pot schimba, depinde cat de uscata este ncua de cocos, deci te sfatuiesc sa ai la indedmana mai mult.
Pui toate prafurile intr-un castron siu le amesteci, apoi adaugi treptat untul topit, nu e musai sa fie topit, dar moale.
Apoi formezi bilutele si le tavalesti prin nuca de cocos.
Tu daca vrei poti folosii si bombonele colorate sau diverse decoratiuni, poti folosii pentru mijlco chiar alune sau ciocolata, chiar si stafide.
Te pup, succes!

| Neacsu_Andreea_1998 explică (pentru Copiliţă):

Mersi mult! O sa fac aceasta reteta marti sper sa imi iasa.

| Copiliţă a răspuns (pentru Neacsu_Andreea_1998):

Iti iese, nu e nimic complicat, trebuie ca unul sa fie suficient, el e secretul, sa nu fie nici foarte mult nici foarte putin. Succes!

| Neacsu_Andreea_1998 explică (pentru Copiliţă):

O sa am grija. Mersi mult pentru tot si daca o sa ai nevoie de ceva ma poti gasi pe messenger nandreea2001@yahoo.com sau pe facebook https://www.facebook.com/PandiiLovedYou?ref=tn_tnmn.

7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-am înţeles : De ce nu se poate folosi mixerul la şcoală?

Poţi face un tort Tiramisu ( simplu, fără mascarpone ) după următoarea reţetă :

Ai nevoie de : 1 pac. mare de pişcoturi ( 400-500 gr; sau 1 blat de tort rotund, din magazin ), 2 plicuri cremă Tiramisu ( Dr. Oetker ) şi 2 ceşti cafea ( eventual şi 1 sticluţă esenţă de rom 20 ml ), şi 2 linguriţe de cacao ( pentru ornat ) + 400 ml lapte rece ( pentru cremă ).

Pişcoturile sau blatul de tort se însiropează cu siropul de cafea, crema se prepară ( la "rece", cu mixerul ) conform instrucţiunilor de pe plic şi se întinde pe pişcoturi/blat, iar deasupra se pudrează cu cacao.

Este gata în 10 minute şi e foarte SIMPLU de realizat!

Toate cele bune.

| kar1GaNNN a răspuns:

Raffaelo sau bomboane de ciocolata.